• Українська
  • English
До Всесвітнього дня боротьби з палінням
До Всесвітнього дня боротьби з палінням

До Всесвітнього дня боротьби з палінням

Міжнародний день відмови від паління

(No Smoking Day) – відзначається щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу. Встановлений Американським онкологічним товариством (American Cancer Society) в 1977 році.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені курінням.

Мета Міжнародного дня відмови від паління –  сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Всесві?тній день боротьби? з тютюнопалі?нням – встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням постала передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70% пов’язаних із тютюном смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

В Україні курить близько 11,5 млн. жителів, з них – 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. У відсотковому відношенні – 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Для проведення Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням МОЗ України пропонує проводити наступні заходи:

·        широко залучати фахівців первинної ланки медико-санітарної допомоги до заходів, спрямованих на профілактичну роботу та роботу з особами, які бажають позбавитись тютюнової залежності;

·        постійно організовувати виступи на радіо та телебаченні;

·        постійно висвітлювати дану проблему в пресі;

·        постійно поширювати чинні санітарні бюлетні;

·        в лікувально-профілактичних та навчальних закладах організувати проведення лекцій, бесід, тематичних вечорів.

Міжнародний день відмови від паління (англ. Great American Smokeout) відзначається також у третій четвер листопада. Він був встановлений Американським онкологічним товариством (англ. American Cancer Society) в 1977 році.

ВООЗ повідомляє про більш ніж 25 захворюваннь, перебіг яких погіршується під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання тощо). Серйозні наукові докази зв’язку раку легень та інфаркту міокарда з курінням наведені в багаторічному дослідженні британських учених British Doctors Study.

Всесвітній день без тютюну входить в систему всесвітніх і міжнародних днів ООН.

Матеріал підготували: Таралло В.Л., Навчук І.В., кафедра соціальної медицини та ООЗ.

Корисно знати