Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Алкоголізм – вплив на репродуктивне здоров′я
Вплив вживання алкоголю на ембріогенез

Алкоголізм – вплив на репродуктивне здоров′я

Алкоголізм в сучасному світі є, мабуть, найбільш поширеною проблемою людства. Все більшої масштабності набуває поширення цієї проблеми серед неповнолітніх, а вплив алкоголю на організм, що лише формується несе незворотні зміни та руйнує психіку. Вчені зауважують, що люди, які мають звичку вживати алкоголь частіше хворіють на різні вірусні захворювання, оскільки під впливом алкоголю знижується опірність організму до захворювань.
Під дією алкоголю змінюється серцевий ритм, розширюються судини, погіршується координація, також впливає на зір та на рівень цукру в крові, відбуваються порушення в травній системі. Головні болі, зневоднення організму, незворотні зміни в печінці – і це ще не весь вплив алкоголю на здоров’я людини. Вживання алкоголю також впливає на здатність людини продовжувати свій рід.

Вплив алкоголю на гормональний фон

Що для чоловіків що для жінок слід мати на увазі, що вживання алкогольних напоїв провокує викид кортизолу (гормону стресу). Сам по собі кортизол впливає на здатність людини до зачаття дитини.
У жінок, кортизол впливає на менструальний цикл, можуть відбуватись порушення, збої, призводити до виникнення ановуляції ( порушення, коли овуляція не відбувається, а це означає, що завагітніти жінка в такому менструальному циклі не може, та потрібно звертатись за допомогою до спеціаліста, для подальшої корекції менструального циклу та можливої спеціальної стимуляції овуляції, якщо жінка планує вагітність).
У чоловіків викид кортизолу під дією алкоголю провокує зниження чоловічого гормону тестостерону і паралельно підвищує викид жіночих гормонів-естрогенів. Вільний тестостерон перетворюється під дією ферментів в естрогени. І це стосується не лише вживання пива, яке за своїм складом містить сполуки схожі до жіночих гормонів. Це стосується будь-якого алкоголю.

Вплив алкоголю на якість сперми

Загалом алкоголю призводить до гіповітамінозу. Без достатньої концентрації вітамінів в організмі чоловіка, а саме вітаміну В, фосфору та цинку не можливо мати хороших показників спермограми. Чим більше чоловік вживає алкогольних напоїв, тим більше погіршується якість сперми. За спермограмою у таких чоловіків можуть бути виявлені наступні захворювання: астенозооспермія, тератозооспермія, олігоспермія.
Вживання алкоголю впливає на сім’яну рідину, доказано, що вміст алкоголю в крові дорівнює вмісту алкоголю в еякуляті.
Сперматозоїди дозрівають близько 2-3 місяців, тому якщо перед зачаттям дитини батько вживав систематично алкоголь протягом тих 2-3 місяців є ризик захворювань у малюка та вроджених патологій.
Під дією етанолу статеві залози чоловіка – насінники зменшуються, а канали, по яких виходять сперматозоїди звужуються. Також спермограма може показати те, що сперматозоїди в еякуляті нерозвинені, це означає те, що вони можуть рухатись, але не можуть брати участі в заплідненні. Ще гірша ситуація, якщо такий незрілий сперматозоїд все ж запліднить яйцеклітину, в такому варіанті є високий ризик народження хворого малюка або втрати дитини.

Вагітність та алкоголь

Вживання алкогольних напоїв небезпечне з найраніших термінів вагітності і протягом всієї вагітності. Алкоголь здатний легко проникати через усі бар’єри та через плаценту проникає до дитини. Дитина піддається значно більшому впливу алкоголю ніж мати, тому що алкоголь має здатність накопичуватись в амніотичній рідині і вона слугує своєрідним резервуаром.
Вживання алкоголю матір’ю призводить до затримки ембріонального розвитку та недостатнього живлення, дисфункції плаценти.
Діти, що були уражені алкоголем внутрішньоутробно часто народжуються завчасно та із зменшеною масою тіла. За ними може спостерігатись затримка в розвитку, неврологічні розлади, такі як підвищена збудливість, відставання в розумовому розвитку, ускладнена концентрація уваги, затруднений розвиток мовлення.
Також можуть спостерігатись вроджені патології, такі як «заяча губа», розщеплене піднебіння, дефекти серцевих перегородок, аномалії нирок, зрощення хребців, аномалії вуха.
На першому триместрі закладаються усі органи та системи, тому цей період є найбільш вразливим для плоду. У другому триместрі алкоголь найчастіше спричинює викидні, а на третьому триместрі може виникнути затримка в розвитку плоду тому, що саме в цей період відбувається активний ріст малюка.

Фертильність жінки та алкоголь

Так, як алкоголь здатний впливати на кожну клітину людського організму, то він без сумнівну впливає і на яйцеклітини жінки. Якщо клітини та тканини здатні відновлюватись після припинення вживання алкоголю, то пошкоджена яйцеклітина не здатна до відновлення.
При народженні в жінки є запас фолікулів приблизно 500 000, в яких можуть дозрівати яйцеклітини. В них, за час репродуктивного віку жінки, дозріває лише 400-500 яйцеклітин. Всмоктуючись в кров етанол руйнує ДНК яйцеклітин, деяка частина з них просто гине. Тобто існує прямий зв’язок між вживанням алкоголю та природнім фолікулярним резервом жінки.
Але існує ще гірший варіант, коли з пошкодженим ДНК яйцеклітина не тільки виживає, але й запліднюється, це дуже висока ймовірність народження хворої дитини. Народження сіамських близнюків – результат саме порушень в ДНК яйцеклітини.
Під дією алкоголю посилюється виділення секреторної рідини в маткових трубах, що може створювати своєрідну закупорку труби, це означатиме те, що запліднена яйцеклітина не зможе вийти з труби в порожнину матку та виникне позаматкова вагітність.

Правила перед плануванням вагітності

Перед плануванням вагітності парам, які вживають алкоголь потрібно дотримуватись таких правил:

  • позбутись шкідливих звичок;
  • нормалізувати харчування, харчуватись збалансовано, поповнювати організм всіма потрібними вітамінами та мікроелементами;
  • вести здоровий спосіб життя;
  • займатись спортом;
  • здоровий сон;
  • за 3-4 місяці до зачаття дитини не вживати алкоголь і чоловіку і жінці.

Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології

та перинатології Аліса Володимирівна ГОШОВСЬКА

Корисно знати