Ендометріоз є поширеним захворюванням серед жінок репродуктивного віку (15-49 років). Його діагностують у 50% жінок із безпліддям.
Провідна причина ектопічного розташування ендометрію за межі матки до сьогодні не встановлена. Серед відомих чинників розглядають гормональний дисбаланс, розлади у роботі імунної системи. Ослаблення імунного контролю створює умови для міграції, “приживання” і розмноження клітин ендометрію за межами матки, а саме, в яєчниках, маткових трубах, товстому кишечнику, прямій кишці та сечовому міхурі. У рідкісних випадках він також може рости в інших частинах тіла, наприклад у легенях, вульві, мозку та перикарді (тканинна оболонка, яка оточує серце).
Ризик розвитку ендометріозу вищий за наявності генетичної схильності – ендометріоз був у мами, бабусі, тітки; травмування слизової матки під час аборту, кесарева розтину, стеноз (звуження) шийки матки.
Які ж характерні прояви ендометріозу?:
- Ендометріозу притаманний хронічний перебіг. Провідним симптомом є хронічний тазовий біль, який посилюється під час менструації, статевого акту, дефекації та/або сечовипускання, здуттям живота, нудотою, втомою, а іноді депресією, тривогою та безпліддям.
- Жінки з ендометріозом часто стикаються з недооцінкою їх болю: явище має назву “гендерне упередження в медицині”. Біль жінок часто недооцінюється або списується на емоційні чинники.
- Психологічний вплив: через хронічний біль жінки з ендометріозом мають психологічні проблеми, підвищену тривожність та депресію. Однак ці проблеми можуть залишатися недооціненими при лікуванні основної симптоматики.
- Зв’язок з іншими автоімунними захворюваннями: при ендометріозі існує підвищений ризик розвитку системного червоного вовчаку, ревматоїдного артриту, неспецифічного виразкового коліту, автоімунного тиреоїдиту тощо.
- Схильність до судинних порушень – ще один штрих до портрету ендометріозу. З роками пацієнтки страждають на атеросклероз та серцево-судинні захворювання.
- Спортивні досягнення: жінки з ендометріозом мають характерний фенотип і попри труднощі фізіологічного характеру можуть досягати значних успіхів у спорті. Як приклад, світова зірка тенісу Габріела Сабатіні та Шеннон Міллер, олімпійська чемпіонка з гімнастики.
- Соціальне життя: пацієнтки стикаються з певною соціальною ізоляцією через хронічний біль і втому. Це впливає на особисті стосунки, інтимне життя, планування вагітності, кар’єру та загальний добробут.
Діагностика може тривати роками: це відбувається через “маскування” ендометріозу під інші патології.
На даний момент не існує відомого способу профілактики ендометріозу. Запорукою успіху у подоланні даного захворювання є раннє звернення жінки із хронічними болями, які посилюються у менструальні дні, до лікаря гінеколога.
Доцент закладу вищої освіти
кафедри акушерства, гінекології та перинатології
к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВА