Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Наслідки тютюнопаління та вейпінгу: погляд стоматолога

Наслідки тютюнопаління та вейпінгу: погляд стоматолога

Міжнародний день відмови від куріння (No Smoking Day) щорічно відзначають у третій четвер листопада з ініціативи Американського онкологічного товариства, яке заохочує проведення антитютюнових акцій ще з 1977 року. Основною причиною такої боротьби з курінням є висока смертність та розвиток важких хвороб від вживання тютюну. Наприклад, від наслідків тютюнопаління згідно ВООЗ щороку помирає понад 5 мільйонів людей в усьому світі. У Європі цей показник – 1,6 млн. Прогнозування показує, що до 2030 року показник смертності сягне навіть більшої позначки – у 8 мільйонів.

Основний акцент у боротьбі з тютюновою залежністю завжди робиться на найбільш серйозні проблеми, такі як: рак, захворювання серцево-судинної системи, органів дихання тощо. Однак не менш шкідливим є куріння для ротової порожнини.

Тютюнопаління – ворог для здоров’я ротової порожнини

Найбільш поширеними стоматологічними проблемами в курців є:

  • погана гігієна ротової порожнини;
  • карієс;
  • зміна кольору та руйнування пломб;
  • захворювання тканин пародонта;
  • втрата зубів;
  • ускладнення при видаленні зубів та імплантації;
  • захворювання слизової оболонки;
  • рак ротової порожнини.

Індивідуальні засоби для гігієни ротової порожнини малоефективні для так званого «нальоту курця». Якщо звичайний зубний наліт є досить м’яким, його можна легко видалити зубною щіткою, то наліт курця – щільний, «укріплений» нікотиновими смолами, дьогтем, сполуками аміаку та фенолу. Він має непривабливе темно-коричневе, а часом навіть чорне забарвлення, і при цьому «відчистити» його можна лише за допомогою професійної гігієни в лікаря-стоматолога. Сама емаль зубів при цьому також змінює колір – зуби стають відверто жовтими під впливом продуктів горіння тютюну.

Погана гігієна ротової порожнини не зупиняється лише на нальоті. Зубний камінь у курців також утворюється швидше, ніж у людей, які не курять. Відтак під міцним зубним нальотом та каменем швидко розмножуються патогенні мікроорганізми, які прискорюють розвиток пришийкового карієсу та запалення ясен. Через зубні відкладення пацієнти пропускають початок каріозного процесу і звертаються за допомогою, коли вже є глибока каріозна порожнина, під’ясенне поширення карієсу, або навіть множинне ураження зубів. Для лікаря це значить великий обсяг роботи, проблеми при ізоляції робочого поля, труднощі пломбування, для пацієнта ж – зростання вартості реставрації. Крім того, нікотинові смоли руйнують навіть сучасні надміцні пломбувальні матеріали набагато швидше, ніж їх середній термін експлуатації, спричиняють зміну їх кольору і, відтак, провокують незадоволеність пацієнта.

Захворювання тканин пародонта мають пряму залежність із тютюнопалінням. З одного боку – зубні відкладення, які «захищають» бактерії, з іншого – вплив нікотину на роботу судин, а власне на погіршення кровопостачання ясен. Останні реагують запаленням, при якому немає кровоточивості. Пацієнт думає, що він здоровий, а захворювання тим часом прогресує: прикріплення ясен втрачається, шийки зубів оголюються, запалення переходить глибше – до кістки, з’являється рухомість зубів. Часом можливий розвиток гострого некротизуючого виразкового гінгівіту, що супроводжується неприємним запахом та виглядом ясен. Без висококваліфікованого лікування, а при продовженні куріння – постійних підтримувальних курсів терапії, захворювання тканин пародонта мають тенденцію до генералізації, тяжкого перебігу та одне логічне завершення – втрату зубів.

Курці також стикаються з рядом проблем на хірургічному стоматологічному прийомі: під час видалення зубів чи при лікуванні пародонтиту. Нерідко у пацієнтів спостерігається уповільнене загоєння ран після операцій. Вживання нікотину значно пригнічує місцевий імунітет, тому можливе приєднання запалення: відзначено, що запалення зубної лунки після видалення зубів (альвеоліт) частіше розвивається саме у курців. У них же видалення зубів може супроводжуватися відсутністю згустку крові у лунці – так званий «синдром сухої лунки», що є вкрай болісним.

Тютюнопаління є відносним протипоказанням до імплантації, адже при її проведенні вкрай важливу роль відіграє регенерація. У курців процеси загоєння ран порушені, тому при проведенні імплантації, а також різних видів аугментації ризик невдачі зростає у декілька раз.

Через погану гігієну та високу активність карієсу курці можуть отримати відмову в ортодонтичному лікуванні. При носінні брекетів гігієна ротової порожнини і так ускладнюється, куріння ж провокує ще більшу кількість нальоту у важкодоступних ділянках.

Нерідко такі пацієнти мають проблеми зі слизовою оболонкою ротової порожнини: зниження смакових відчуттів, жовтий наліт на язику. Можуть з’являтися ділянки суцільного зроговіння епітелію – лейкоплакія курців, яка локалізується найчастіше на твердому і м’якому піднебінні. Лейкоплакія, до слова, належить до передракових станів.

Найгрізнішим проявом куріння залишається рак ротової порожнини: язика (бічної поверхні), щік або губ. Пацієнтам вартує ознайомитися із основними симптомами раку порожнини рота, щоб негайно звернутися до спеціалістів при їх появі. Типовими проявами раку є:

  • Виразка на слизовій оболонці ротової порожнини, часто безболісна, що не загоюється через 7-10 днів, особливо при призначеному лікуванні.
  • Білий чи червоний наліт у ротовій порожнині.
  • Зубні протези, що виготовлені недавно, але раптово почали погано фіксуватися (балансувати).

Вейпінг – справді здорова альтернатива курінню?

Багато курців, ознайомившись із ризиками для здоров’я, задумуються про те, щоб відмовитися від тютюнопаління та перейти на електронну альтернативу – вейпи, pod-системи (або поди), одноразові чи багаторазові електронні сигарети. Ці новомодні ґаджети з’явились на ринку відносно недавно – у 2003 році, і позиціонувались як менш шкідливі. Однак, це не зовсім так. На відміну від куріння, яке широко вивчалось провідними спеціалістами протягом століть, ми мало знаємо про наслідки використання електронних сигарет для здоров’я і лише починаємо їх досліджувати.

Відштовхуючись від думки, що ротова порожнина – це перше місце, яке контактує з парою від вейпу, то це перша ділянка організму, що буде реагувати на шкідливий вплив нікотину (якщо рідина його містить) або інших токсичних компонентів у безнікотинових сумішах, серед яких є:

  • метали нікелю та свинцю (доведено, що вони спричиняють захворювання нервової, серцево-судинної та дихальної систем);
  • акролеїн (подразнює органи дихання);
  • формальдегід (впливає на ЦНС, знижує пам’ять, здатність до навчання, спричиняє різкі зміни настрою);
  • пропіленгліколь та рослинний гліцерин (викликають пошкодження клітин);
  • ацетальдегід (спричиняє серйозні зміни тканини легень).

Найбільш ймовірними реакціями тканин ротової порожнини будуть:

  • подразнення слизової оболонки порожнини рота, горла, ясен, розвиток запальних та деструктивних процесів;
  • розвиток умовно-патогенної мікрофлори та як наслідок – карієс, через велику кількість солодких ароматизаторів;
  • розтріскування емалі та непрямих реставрацій, опіки слизової оболонки від гарячих парів аерозолю.

Отже, відмова від тютюнопаління та вейпінгу – це найкраще рішення для вашого здоров’я, що однозначно покращить стан ротової порожнини, знизить ризик розвитку різноманітних захворювань і навіть раку, а також покращить імунітет та ранозагоювальні процеси.

Для людей, які ще не зробили це доленосне рішення, вкрай важливо регулярно відвідувати лікаря-стоматолога, щоб системно підтримувати здоров’я зубів та тканин пародонта, а також для профілактики передракових станів та раку.

Наостанок скажемо, що у багатьох високорозвинених країнах лікар-стоматолог має право відмовити в гарантії на виконану роботу або скоротити її термін, якщо пацієнт курить. Тому, хоча б сьогодні – у Міжнародний день відмови від куріння, пропонуємо відмовитися від звичайних чи електронних сигарет на користь власного здоров’я.

Матеріал підготували завідувач кафедри ортопедичної стоматології, д.мед.н., професор Бєліков О.Б.,

доцент закладу вищої освіти кафедри ортопедичної стоматології, к.мед.н., доцент Рощук О.І.

Корисно знати