Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає депресію як хворобу і стверджує, що на осінню депресію страждає кожен п’ятий мешканець нашої планети. Чому вона виникає, як проявляється і чи можна цьому зарадити?
З настанням осені світловий день коротшає, стає прохолодніше, часто випадають дощі, небо вкривається хмарами, стає сірим і світ втрачає свої яскраві літні фарби. Така погода негативно впливає на психіку людини, пригнічуючи її настрій і знижуючи працездатність.
Однією із основних причин виникнення осінньої депресії є недостатнє вироблення головним мозком людини серотоніну або «гормону щастя», який відповідає за самовладання та емоційну стабільність, і виробляється в людському організмі тільки у світлий час доби. Паралельно починає вироблятися більше мелатоніну, або «гормону сну». Ось чому в період коротких світлових днів людина може відчувати постійну сонливість, млявість, та інші неприємні симптоми, позбутися яких непросто.
Також причини виникнення депресії восени пов’язані із закінченням сезону відпусток, появою великої кількості обов’язків, поверненням на роботу, навчання. Хронічний стрес, фізичне або розумове перенапруження, неповноціне харчування, недосипання можуть посилювати прояви даного стану.
Проте, не кожен поганий настрій – ознака депресії. До головних проявів осінньої депресії належать: сонливість, роздратованість, втома, різьке зниження самооцінки, поганий апетит або навпаки напади голоду, зниження уваги, апатія, безсоння, постійне відчуття тривоги та нездатність довести розпочату справу до кінця.
При перших ознаках осінньої депресії варто частіше відпочивати, роблячи своє дозвілля різноманітним, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати стресів. Для підвищення рівня серотоніну в людському організмі і покращання настрою рекомендуються: ранкова зарядка, біг, дихальна гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі на лоні природи, при любій погоді, спеціальні дієти, які передбачають вживання солодощів.
Існує безліч методів, за допомогою яких можна впоратися із осінньою депресією самостійно. Варто вибрати більш яскраве штучне освітлення в будинку та на робочому місці. У гардеробі у осінньо-зимовий період слід уникати сірого та темного кольору, додавши в нього яскравих фарб. Різнокольорові речі корисно мати і вдома. Прикрасити оселю яскравими сувенірами, кімнатними рослинами та фруктами (апельсинами, лимонами, червоними яблуками). Регулярне розглядання таких речей допомагає боротися з пригніченим станом.
Не варто проводити весь вільний час вдома, а частіше зустрічатися у колі друзів, відвідувати кінотеатри, художні виставки та вечірки. Нудьгування у вечірні години можна замінити улюбленою книжкою або переглядом цікавих телепередач. Більше часу приділяйти своєму зовнішньому вигляду. Якщо не можете дозволити собі відвідування салонів, проводьте косметичні процедури вдома. Наприклад, порадуйте свою шкіру тонізуючої маскою з фруктів, влаштуйте сеанс домашньої аромотерапії у поєднанні із звучанням улюблених музичних творів.
Допоможе у подоланні депресії і повноцінне харчування. Необхідно, щоб ваш раціон був різноманітним і містив всі необхідні для організму речовини. Особливо корисні для підняття настрою банани, сливи, інжир, фініки, хурма і, звичайно, шоколад.
Осінню депресію можна легко подолати самостійно, якщо вчасно розпізнати перші її ознаки і правильно організувати свій робочий час, дозвілля користуючись порадами, наведеними вище.
Повідомлення підготувала: кандидат медичних наук, доцент кафедри біоорганічної і біологічної хімії та клінічної біохімії Дікал Мар’яна .