Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Папіломавірус : шляхи вирішення та наслідки

Папіломавірус : шляхи вирішення та наслідки

Папіломавіруси людини – це велике сімейство вірусів, що налічує близько 100 різних типів. ВПЛ вражають шкіру і слизову оболонку, а також асоціюються з високим ризиком розвитку онкологічних захворювань. Різні типи вірусів (позначаються номерами) пов’язані з різними формами та локалізацією захворювань (на шкірі, на слизових оболонках порожнини рота і ротогорла, статевих шляхів, сечовидільної системи або періанальної області).

За хорошої роботи імунітету вірус може самостійно зникнути з організму через кілька місяців після зараження. Зараження і активації в організмі вірусу сприяє зниження імунного захисту організму за:

  • вагітності;
  • імунодефіциту;
  • хронічних захворювань;
  • застосування лікарських препаратів, що пригнічують імунітет.

Вірус папіломи людини може з’являтися як у жінок, так і в чоловіків. ВПЛ є вірусною інфекцією, що передається статевим шляхом (ІПСШ). Основний шлях передачі ВПЛ – статевий, відбувається за незахищених статевих контактів (без використання засобів бар’єрної контрацепції – презервативів). Можлива передача ВПЛ під час різних видів сексу: з проникненням і без, за анальних та орогенітальних контактів.

Можливий також контактний шлях передачі папіломавірусу людини. Для контактної передачі вірусу необхідний тісний дотик здорової шкіри до ураженої.

Симптоми ВПЛ у жінок

Ознаки папіломавірусу з’являються після інкубаційного періоду, який зазвичай становить від 1 до 6 місяців з моменту зараження. Симптоми ВПЛ включають:

  • поява папілом на слизових оболонках;
  • поява бородавок на шкірі.

Прояви ВПЛ на геніталіях у жінок є невеликими утвореннями сірого (рідше рожевого) кольору, які схильні до збільшення і розростаються з часом. Папіломи з’являються на вульві (зовнішніх статевих органах), біля входу в піхву. Під час огляду в гінеколога можна виявити типові папілломатозні утворення на слизовій оболонці піхви та на шийці матки. Поява папілом може бути безсимптомною або супроводжуватися:

  • свербінням;
  • печінням;
  • дискомфортними відчуттями в області статевих органів.

Папіломи в періанальної області (в області ануса, анального каналу і на слизовій оболонці прямої кишки) з’являються внаслідок анальних статевих контактів. За орального сексу може виникнути папіломатоз слизової оболонки рота, ротоглотки.

Профілактикою, діагностикою та лікуванням ВПЛ у жінок займається лікар-гінеколог.

Діагностика ВПЛ передбачає:

  • збір скарг;
  • загальний фізикальний огляд;
  • зовнішній огляд ураженої ділянки шкіри або слизової;
  • гінекологічний огляд з використанням дзеркал для візуалізації слизової оболонки піхви та шийки матки в жінок;
  • аналізи на ВПЛ;
  • за потреби інструментальні методи огляду (кольпоскопія, аноскопія, ректоскопія).

Прояви ВПЛ на шийці матки в жінок визначаються під час кольпоскопії (відеоогляду шийки матки та слизової оболонки піхви). Для виявлення невеликих дефектів епітелію шийки застосовують нанесення на шийку матки спеціальних барвників.

  

Профілактика ВПЛ у жінок і чоловіків

Для профілактики ВПЛ у жінок і чоловіків існує вакцинація проти основних типів вірусу, що мають найбільший ризик розвитку онкологічних процесів. Існують бівалентні, квадрівалентні та 9-валентні вакцини, що забезпечують захист від відповідної кількості типів ВПЛ.

Вакцинацію ВПЛ рекомендують починати в підлітковому віці (11-12 років). Якщо вакцинація підлітка не була проведена, можна щеплюватися від ВПЛ до 26 років. У віці від 27 до 45 років вакцинація ВПЛ проводиться за рішенням лікаря-гінеколога або уролога після аналізів на ВПЛ. Необхідність попереднього обстеження на ВПЛ перед вакцинацією в цьому віці обумовлена ​​тим, що більшість дорослих у віці після 26 років, які ведуть активне статеве життя, за статистикою вже інфіковані ВПЛ. Вакцинація після 45 років не проводиться, оскільки є неефективною.

Профілактикою ВПЛ як інфекції, що передається статевим шляхом, також є використання бар’єрних засобів контрацепції (жіночих і чоловічих презервативів). Однак у випадку з ВПЛ, навіть правильне використання презерватива не дає повного захисту, адже вірус папіломи людини може передаватися контактним шляхом із ділянок шкіри, незахищених презервативом.

Профілактикою ускладнень інфікування ВПЛ є регулярне профілактичне обстеження в гінеколога, лікування передракових станів (змін епітелію шийки матки в жінок) і раннє виявлення онкологічних захворювань. Профілактичні огляди слід проходити один раз на 6 місяців.

Методи лікування ВПЛ

Лікування від папіломавірусу може бути як медикаментозним, так і хірургічним. Методи хірургічного лікування ВПЛ є видалення папілом з використанням:

  • кріодеструкції (видалення за допомогою холоду);
  • електрокоагуляції;
  • лазерної деструкції;
  • хірургічного видалення.

Медикаментозне лікування ВПЛ полягає в призначенні лікарських препаратів (протизапальних, противірусних, що перешкоджають розмноженню вірусу і розростанню папілом). ВПЛ у вагітних також підлягають лікуванню.

Нинішні минулі статеві партнери також повинні пройти обстеження на предмет зараження вірусом папіломи людини. За виявлення в них ВПЛ, контактним особам також показано лікування. За лікування ВПЛ також проводять діагностику та лікування інших захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

 

Матеріал підготувала:

доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Аліса Володимирівна ГОШОВСЬКА

 

 

 

Корисно знати