Підвищення уваги громадськості щодо обізнаності про пухлини головного мозку

Починаючи з 2000 року, за ініціативою Німецької асоціації допомоги при пухлинах головного мозку, 8 червня відмічають Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку.

Мета цих заходів – підвищення обізнаності громадськості щодо цієї проблеми, привертання уваги до підтримки хворих людей, активізація лікарських та дослідницьких зусиль.

Пухлини головного мозку можуть виникнути у людей будь-якого віку і становлять близько 9% від загальної кількості всіх новоутворень. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC) відомо, що діти віком до 15 років і люди старші 65 років становлять більшість із зареєстрованих випадків. В Україні захворюваність на злоякісні новоутворення головного мозку становить 5,4 випадки на 100 тис. населення. Зокрема, у чоловіків — 6,1 на 100 тис. населення, у жінок – 4,8 на 100 тис. населення. Показник захворюваності переважає у чоловіків (згідно даних пресслужби Центру громадського здоров’я України).

Основними причинами розвитку пухлин головного мозку є: генетична схильність організму, вплив онкогенних вірусів, вплив іонізуючого випромінювання та хімічних канцерогенів.

Перелік провідних симптомів, що вказують на можливість діагностики пухлини головного мозку у людини:

• Головний біль. Цей симптом зустрічається приблизно у 50% людей з пухлинами головного мозку. Особливої уваги потребує прогресуючий постійний біль, який виникає при незначному фізичному навантаженні та супроводжується неврологічними симптомами або блювотою.
  • Судоми. Більшість людей з пухлинами головного мозку відчувають як мінімум один судомний напад. Судоми можуть виникати в кінцівках, або у всьому тілі (загальні судоми), які супроводжуються втратою свідомості.
  • Психічні порушення. Тяжкість симптомів залежить від локалізації та величини ураження. Порушується пам’ять і увага, хворий стає дратівливим, змінюється характер.
  • Втома, слабкість і виснаження. Людина відчуває сильну фізичну втому, яка часто супроводжується апатією, дратівливістю, депресією або негативними почуттями до себе та інших. Деякі пухлини головного мозку викликають оніміння або поколювання рук і ніг, переважно на одній стороні тіла.
  • Нудота і блювання. Ці симптоми не залежать від прийому їжі, після припинення не приносять полегшення. Особливо слід звернути увагу на ранкову нудоту або блювотні позиви, які виникають під час зміни положення тіла.

Профілактика і прогноз

Щоб зменшити можливість виникнення цього страшного недугу необхідно дотримуватися простих правил:

• виключити з раціону перероблені м’ясні продукти (ковбаси, копченості, окости) і чіпси;
  • уникати взаємодії з радіоактивними випромінюваннями, вінілхлориду та іншими токсичними речовинами;
  • не бажано вживати замінник цукру аспартам;
  • регулярно проходити профілактичну діагностику у вигляді МРТ;
  • частіше проводити час на свіжому повітрі;
  • не рекомендується вживати енергетичні напої і велику кількість кофеїну;
  • менше переживати і уникати нервових ситуацій;
  • замість смаженої їжі потрібно вживати здорову їжу, що містить вітаміни (овочі, фрукти);
  • не варто приймати вітамінні добавки (БАДи);
  • потрібно дотримуватися здорового способу життя, режиму праці та відпочинку;
  • необхідно займатися регулярними фізичними вправами для зміцнення серцево-судинної системи і покращення  кровопостачання мозку;
  •  при будь-яких несприятливих симптомах потрібно звертатися до лікаря.

Дотримуючись цих простих правил, людина значно зменшить ризик виникнення пухлини головного мозку.

Необхідно пам’ятати, що сприятливий прогноз лікування залежить від раннього виявлення пухлини. Потрібно завжди уважно ставитися до власного здоров’я, а при появі найменших підозр – терміново звертатися до лікаря, щоб не втратити дорогоцінний час. При підтвердженні діагнозу «пухлина головного мозку», проводиться відповідне лікування, що значно збільшує шанси на одужання.

Матеріал підготувала: Ельвіра Ясинська, доцент кафедри Соціальної медицини та ООЗ.