Розлад із дефіцитом уваги та гіперактивністю у дорослих А таке можливо?

Розлад дефіциту уваги та гіперактивності — це нейроповедінковий розлад, що характеризується основними симптомами неуважності, відволікання, гіперактивності, імпульсивності та призводять до функціональних порушень у різних сферах життя. Вважається, що РДУГ є найпоширенішим розладом ментального здоров’я дітей, його поширеність у дитячому віці становить від 5 до 11 відсотків.

Пропонуємо поговоримо про РДУГ у дорослих! Чи взагалі таке можливо?

Побутує хибна думка, що РДУГ – це тільки дитячий розлад, який вона переростає, і всі симптоми зникають у дорослому віці. На жаль, це так не працює. Дослідження стверджують, що в більш ніж 50% випадків симптоми розладу проявляються і в дорослих. РДУГ у дорослому віці зустрічається приблизно у 2-5 відсотків дорослих.

Характерно ознакою РДУГ є порушення самоконтролю та саморегуляції, які  обумовлені біологічними особливостями мозку, генетикою та обміном дофаміну, що спричиняють проблеми у сфері контролю поведінки, уваги, емоцій та імпульсів.

Характерні ознаки РДУГ у дорослих

Порушення уваги:

• Труднощі з концентрацією уваги (важкість виконання роботи, часті помилки)
  • При безпосередньому зверненні часто немов не чують (виглядають ніби все пропускають повз вуха)
  • Часто не дослухаються до вказівок/інструкцій
  • Схильні до запізнень (важкість з плануванням часу та виконанням дедлайнів)
  • Відкладають важкі речі на потім (прокрастинація)
  • Часто гублять речі
  • Часто відволікаються на сторонні подразники
  • Присутність відчуття нудьги

Порушення імпульсивності та гіперактивності:

• Говорять надміру
  • Справляють враження дуже активних (метушливих) людей
  • Швидко дратуються, коли щось робиться занадто повільно, на їх думку
  • Важкість стримувати себе у ситуаціях, коли треба довгий час сидіти/мовчати
  • Важко дочекатися своє черги
  • Часом випереджають запитання (бовкають відповідь, не дослухавши запитання до кінця)
  • Потреба постійно чимось займатися
  • Перебивають інших у робочих моментах, що може призводити до відчуття соціальної некомпетентності
  • Важкість у побудові стосунків (можлива часта зміна статевих партнерів)

РДУГ може заважати роботі, домашнім завданням і стосункам, і керувати розладом може бути проблемою як для дітей, так і для дорослих. Деякі дані свідчать про те, що люди з даним розладом можуть з більшою ймовірністю зраджувати своїм партнерам, часто в результаті імпульсивного рішення. На щастя, є ефективні методи лікування, і будь-хто, хто має РДУГ, може навчитися навичкам подолання труднощів і використовувати свої таланти, як уже зробили багато успішних людей із РДУГ.

Матеріал підготував: Богдан Сумарюк асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка