Втрату вагітності жінка переживає на чотирьох рівнях – гормональному, ментальному, емоційному, соціальному, адже її організм створений як колиска нового життя. Тому втрата плода на будь-якому терміні сприймається як катастрофа.
Допомогти жінці подолати своє горе може найближче оточення – друзі та родичі. Однак їхня допомога може бути ефективною тільки в тому випадку, якщо вони володіють азами психологічної підтримки для таких випадків.
Деструктивні думки та відчуття, що виникають у жінки після втрати вагітності, можуть бути спрямовані як на себе, так і на навколишніх.
Стосовно себе формуються почуття провини, відчуття себе неповноцінною, зламаною, спустошеною, жалюгідною і навіть брудною.
Стосовно навколишніх розвивається комплекс зменшення себе, помилкове враження про засудження з боку оточення, відсутність співчуття і розуміння.
Для подолання цього стану необхідні:
- спілкування з друзями і знайомими;
- вираження своїх емоцій і почуттів через живопис, поезію, листи, ведення щоденників;
- формування групи підтримки серед людей, яким жінка довіряє (це можуть бути близькі друзі, родичі, професійні психологи). Дуже важливо не ігнорувати і не приховувати від самої себе ці емоції, а саме прожити їх і відпустити.
Що важливо знати після втрати вагітності
Щоб уникнути ускладнень, пов’язаних із втратою вагітності, та жити далі в вірою в те, що все буде добре, дуже важливо розуміти ось що:
- Можливість зцілення така сама реальна, як факт втрати. У самому переживанні закладений потенціал відновлення.
- Не буває передбачуваного переживання втрати. Кожна людина нещасна по-своєму. Передбачувана тільки наявність виходу і конструктивного рішення.
- Навіть дуже близькі та співчутливі родичі або друзі не завжди можуть і вміють надати адекватну підтримку. Потрібно розуміти це і вчасно звертатися до фахівців.
Допомога психолога, який спеціалізується на подібних станах, необхідна в тому випадку, якщо:
- період не подоланий за 3-4 тижні;
- немає довіреної особи, з якою жінка могла б проговорити абсолютно всі етапи ситуації;
- є відчуття, що переживання затягнулося і немає виходу;
- є відчуття, що жінці не під силу самостійно впоратися з проблемою;
- є ознаки деструктивної поведінки;
- відчувається необхідність підтримки і розуміння.
Головне завдання – не просто пережити втрату, а повністю відновити ресурси для подальшого життя і нових проектів.
Найголовніше – на будь-якому етапі жінка повинна відчувати підтримку.
Необхідно знаходити способи спілкування, які прийнятні для неї. Вона повинна знати, що може звернутися за психологічною допомогою у будь-який час доби до рідної людини, якій вона довіряє.
Матеріал підготувала:
доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології
Аліса Володимирівна ГОШОВСЬКА