• Українська
  • English
У чому полягає користь бджіл для людини

У чому полягає користь бджіл для людини

Бджола медоносна (Apis mellifera) – комаха, яка є найважливішим запилювачем ентомофільних рослин на планеті. Бджоли відіграють важливу роль у всіх аспектах екосистеми, однією з яких є надання екосистемних послуг.

Екосистемні послуги – це всі корисні ресурси та вигоди, які людина може отримати від природи, що задовольняє фундаментальні її потреби в середовищі існування й харчових продуктах. Медоносні бджоли надаються такі послуги, як: регулюючі, ресурсні та культурні.

Регулюючі екосистемні послуги, що надаються медоносними бджолами, передбачає розглядати Apis mellifera як основних агентів-запилювачів, які покращують якісні і кількісні показники врожаю. Також відіграють важливу роль у підтримці біорізноманіття квіткових рослин для належної стабільності екосистеми. Їх неоціненний вклад пов’язаний з тим, що більшість видів рослин природних екосистем запилюються саме бджолами, а також 65 % – культури важливі у харчовому відношенні і 86 % – цінні деревні породи. Запилення бджіл поліпшує виробництво олійних культур, що використовуються як біопаливо, наприклад, соняшник, рапс та ріпак. Проведені дослідження, які свідчать, що 100 економічно важливих сільськогосподарських культур запилюються медоносними бджолами. Поліпшення сільськогосподарського виробництва в результаті запилення бджіл може сприяти валовому внутрішньому продукту (ВВП) країн. Запилювальна активність бджіл має неоціниме значення і для генетики рослин. Виникнення більшості нових сортів і видів рослин зобов’язано виключно бджолі. Запилення бджіл потенційно сприяє зростанню та різноманітності рослин, які важливі для поліпшення якості повітря.

Ресурсні екосистемні послуги реалізуються відповідно у забезпеченні продуктів бджільництва (апіпродуктів): мед, пилок, прополіс, маточне молочко, бджолиний віск тощо. При сприятливій погоді 1 бджола збирає за день 15 мг пилку і 30-40 мг нектару. Продукти бджільництва використовуються для потреб населення, харчової, медичної, парфумерно-косметичної та інших галузей. Більшу частку продукції бджільництва використовують на експорт. Існує напрямок народної медицини, пов’язаний з використанням продуктів бджільництва – апітерапія.

Культурні екосистемні послуги охоплюють: апітуризм, релігійне використання апіпродуктів, подальше поглиблення знань у галузі науки про медоносних бджіл. Відомо, що бджоли та продукти бджільництва, зокрема мед, використовують у якості біоіндикаторів забруднення довкілля важкими металами, пестицидами що з метою пошуку нових методологічних підходів для ідентифікації цих токсикантів. Використання бджіл та їх продуктів у якості біоіндикаторів –це сучасний і перспективний напрям екологічного моніторингу.

Отже, можна стверджувати, що саме завдяки невтомній праці Apis mellifera, людство отримує всі необхідні потреби для життя.

Інформацію підготувала асистент кафедри медичної біології та генетики Катерина ТИМЧУК

 

Корисно знати