80-річний ювілей відмічає наш Буковинський державний медичний університет. Як багато відбулося за ці роки, стільки поколінь спеціалістів причетні до цієї дати. Однією із таких дат і подій є створення кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії у складі фармацевтичного факультету БДМУ.
За ці славетні 10 років кафедра внесла вагомий вклад у розвиток фармації на теренах Буковини. За цей період у кожного учасника навчального процесу є свої неповторні спогади про студентські роки на лавах навчального закладу, однак університет – це не тільки стіни, це – дух, пам’ять, традиції, наступність поколінь спеціалістів фармації. Багато щасливих моментів, подій пам’ятають стіни навчального закладу.
З університету вийшли тисячі талановитих випускників, які, можливо, не всі стануть дуже відомими, але немає сумніву в тому, що всі, в минулому студенти, а нині висококваліфіковані спеціалісти понесли у світ зерна любові до всього рідного, вони добрими справами прославляють фармацію на теренах країни й зарубіжжя. Так як засіяна нива має заколоситися, а посаджене дерево дати плід, так і розпочата з Божого благословення 80 років тому історія БДМУ попередниками та останні 10 років кафедра продовжує справу підготовки фахівців медичної та фармацевтичної сфери, які мають благородну мету і несуть в собі найважливіше – турботу про людину та її здоров’я. Кожен співробітник кафедри самовіддано виконує свою роботу та є частиною славної сім’ї Буковинського державного медичного університету.
Про досягнення і здобутки, які є досить вагомими, колектив кафедри поділився із студентами медико-фармацевтичного факультету. За 10 років існування колективом кафедри опубліковано 548 наукових праць, у т.ч. 24 посібники, 3 підручники, 172 статті (108 вітчизняних та 64 закордонних), з яких 6 включені до наукометричної бази SCOPUS, 273 вітчизняних та 51 закордонних тез, 2 методичні рекомендації та 8 патентів.
4-5 жовтня 2018 р. колективом кафедри спільно з кафедрою медичної біології та генетики та Державною установою «Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України», Національною академією медичних наук України та науковим медичним товариством геронтології і геріатрів України проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Вікові та хронобіологічні аспекти медицини і фармації».
8 та 9 жовтня 2020 р. спільно з кафедрою медичної біології та генетики, фармації БДМУ, Харківською медичною академією післядипломної освіти та Департаментом охорони здоров’я Чернівецької ОДА проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні питання теоретичної та практичної паразитології у медицині та фармації».
Співробітники кафедри розповіли про наукові здобутки у дослідженні лікарських рослин, а саме півонії лікарської, мильнянки лікарської, кульбаби лікарської, оману високого та серпію увінчаного та розширення вивчення їх фармакогностичних характеристик та лікувальних властивостей.
Завідувач кафедри Олександр Захарчук розповів про подальші плани у науковій роботі, участь у якій можуть брати також і здобувачі вищої освіти, що буде завершуватися магістерськими роботами.
Незважаючи на те, що фармація існує із сивої давнини, термін вперше зустрічається у єгипетському папірусі як «Фармакі» та означає «захисник, рятівник, охоронець або той, що дарує зцілення», тож колектив кафедри щиро вітає всіх із ювілеєм, а також всю фармацевтичну спільноту з Днем фармацевтичного працівника України, та вдячний адміністрації університету за можливість бути учасником у вихованні та створенні доброго, вічного – того, що дарує зцілення. Доземний уклін нашим захисникам і захисницям, які захищають незалежність та суверенітет України.
Інформацію підготували
Олександр ЗАХАРЧУК, завідувач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії,
Олександра ГОРОШКО, доцент закладу вищої освіти
Інна Сахацька, старший викладач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії