Поствакцинальні ускладнення в дитячому віці

ФАХІВЕЦЬ БДМУ КОНСУЛЬТУЄ. Всесвітній тиждень імунізації проводиться у другій половині квітня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Спочатку цей захід називалося Європейської тижнем імунізації і охоплювало, відповідно, тільки країни Старого Світу, однак поступово до неї приєдналися й інші континенти.

За даними ВООЗ, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від дифтериту, правця, кашлюку, кору, свинки і краснухи. Кількість дітей, які вчасно отримують вакцину, зростає, в тому числі завдяки старанням ВІЗ і оголошеної нею Тижні імунізації. Кожен рік щеплення від дифтериту, правця та кашлюку робляться більш ніж 100 мільйонам дітей у всьому світі.

На сьогоднішній день проведення профілактичних щеплень дитячому населенню в Україні регламентуються Наказом МОЗ України № 595 від 16.09.2011 р. “Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів”.

На українському фармацевтичному ринку є доволі великий перелік вакцин для щеплень дітей різних фірм (країн) – виробників.

Гіпердіагностика поствакцинальних ускладнень нерідко приводить до того, що “під їх маскою” в поствакцинальному періоді “пропускають” різні інтеркурентні захворювання у дітей, особливо якщо вони з’явились в перші дні після проведення щеплення.

“Співпадіння” клінічної картини різних захворювань із реакцією дитячого організму на щеплення, на сьогоднішній день, досить часті у практичній діяльності лікаря, так як сучасний календар профілактичних щеплень дітей перших 2-х років життя дуже насичений, “слідуючими” один за одним щепленнями з короткими інтервалами в часі. Основні обов’язкові щеплення (проти туберкульозу, поліомієліту, коклюшу, дифтерії, правця, корі) роблять в ранньому віці, коли імунна система організму ще не досконала. Тому правильно сплановані схеми імунізації будуть сприяти імунологічному дозріванню дитини, а надмірні – “пригнічувати”, а можливо і “спотворювати” імунологічну відповідь дитячого організму.

При вирішенні питання щодо проведення щеплень тою чи іншою вакциною лікарем та батьками дитини слід взяти до уваги:

а) клініко-епідеміологічні показання;

б) “зрілість імунної відповіді” дитячого організму – здатність організму дитини до повноцінного вироблення складових імунітету до даного конкретного антигену;

в) ризик розвитку реакцій і ускладнень при вакцинації;

г) вплив кожної попередньої вакцини на відповідну реакцію організму до “наступної” імунізації іншими антигенами.

Строки розвитку можливих поствакцинальних реакцій та ускладнень

БЦЖ

Місцева реакція: інфільтрат 5-10 мм, після вакцинації, сильна місцева реакція: набряк м’яких тканин більше20 мм, інфільтрат більший10 ммчерез 5-7 днів після ревакцинації.

Загальна реакція: підвищення температури без вираженого порушення загального стану дитини, перші 2 доби.

Ускладнення: Підшкірні холодні абсцеси (порушення техніки введення). Поверхнева виразка (порушення техніки введення). Регіональні лімфаденіти, колоїдний рубець, остеомієліт, генералізована БЦЖ – інфекція.

АКДП, АДП

Місцева реакція: гіперемія шкірних покривів, інфільтрат.

Сильна реакція: набряк м’яких тканин більший5 смдіаметром, інфільтрат більший2 см.

Загальна реакція: підвищення температури без вираженого порушення загального стану дитини.

Сильна реакція: підвищення температури вище 38,60С. Перші дві доби.

Алергічні ускладнення: набряк типу Квінке, сип типу кропивниці, загострення алергічних захворювань (до 10 діб). В окремих випадках реакції типу анафілактичного шоку (перші 24 год.).

Колаптоїдний стан: зниження м’язового тонусу, різке збліднення, запаморочення, сонливість, серцево-судинна чи дихальна недостатність.

Енцефалопатія: порушення мозкових функцій, підвищення внутрішньочерепного тиску (у дітей безперервний пронизливий крик), порушення свідомості, судоми, патологічні рефлекси, парези кінцівок. В окремих випадках енцефаліт(до 7 діб).

Резидуальний стан: виникнення судом при температурі менше 390С, гострий нефрит, гострий міокардит, серозний менінгіт (до 30 діб).

Вакцинація проти краснухи

Місцева реакція: гіперемія (1-3 дні)

Загальна реакція: підвищення температури, висип, збільшення регіональних лімфатичних вузлів.

Ускладнення: Висип типу кропивниці (перші 10 днів) анафілактичний шок (перші 24 год.).

Енцефалопатія: судоми пов’язані з підвищенням температури. Артралгія гостра, гострий поліартрит, транзиторна поліневропатія (14-30 доба).

Вакцинація проти гепатиту В.

Місцева реакція: біль, гіперемія, припухлість, сверблячка, почервоніння, затвердіння на місці введення (перші 1-4 дні).

Загальна реакція: короткочасне погіршення самопочуття, субфебрильна температура (перші 1-3 дні).

Ускладнення: Набряк типу Квінке, реакція типу сироваткової хвороби з розвитком артриту та шкірних проявів (еритема, екхімози, вузлувата еритема (до 30 діб). Анафілактичні реакції (перші 24 год.). В окремих випадках міалгія, периферична нейропатія, параліч лицьового нерва, синдром Гієна-Баре (гостра аутоімунна запальна полірадикулоневропатія, що проявляється млявими парезами, порушеннями чутливості, вегетативними розладами), неврит очного нерва (до 30 діб).

Терапія поствакцинальних ускладнень проводиться з огляду їхнього характеру, важкості перебігу, віку дитини та її індивідуальних особливостей. Від своєчасності та правильності лікувальних міроприємств (надання кваліфікованої медичної допомоги), особливо при тяжких формах ускладнень, залежить не тільки результат нівелювання поствакцинальних ускладнень, а й життя дитини.

Матеріал підготував: Володимир Безрук, доцент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини