• Українська
  • English
Як вберегти себе і свою дитину від гострих кишкових інфекцій
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Як вберегти себе і свою дитину від гострих кишкових інфекцій

Як вберегти себе і свою дитину від гострих кишкових інфекцій

ФАХІВЕЦЬ БДМУ КОНСУЛЬТУЄ. Якщо взимку найчастіше говоримо про застуди, грип, ГРВІ, то літо – пік росту кишкових захворювань. Така ситуація не лише в Україні, а й у всіх розвинутих країнах. Саме кишкові інфекції з усіх інфекційних захворювань найчастіше турбують дітей та стосуються дорослих. І якщо людина “відбувається” лише проносом, блюванням і незначним підвищенням температури тіла, то можна вважати, що їй пощастило, бо до кишкових інфекцій належать і такі небезпечні недуги, як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, гастроентероколіти, вірусні гепатити.

Шлях потрапляння збудників до людини – фекально-оральний та контактно-побутовий, тобто внаслідок споживання інфікованих харчових продуктів чи води з їжею, через брудні руки (хвороби брудних рук).

Спека створює дуже сприятливі умови для розмноження збудників кишкових інфекцій, тому влітку потрібно бути дуже обережними, купуючи продукти харчування на ринках. До того ж, у цю пору року люди більш вразливі до таких інфекцій через те, що більше відпочивають на природі, а під впливом сонячного випромінювання знижується реактогенність організму.

Що є джерелом інфекції

“Підхопити” винуватців кишкових хвороб можна з придбаного на ринку м’яса, яєць, води, сиру, молока, сметани, кондитерських виробів з кремом, які зберігаються без належного температурного режиму, та інших продуктів харчування. Джерелом інфекції може бути і хвора людина з вираженими клінічними проявами недуги або здоровий “носій”. Саме такі носії і становлять небезпеку, оскільки ведуть активний спосіб життя, контактують зі здоровими людьми, працюють на підприємствах, які випускають харчові продукти. Джерелом інфекції можуть бути також хворі тварини та птахи. У цьому разі, людина може інфікуватися, якщо споживатиме м’ясо інфікованої тварини чи внаслідок порушення режиму забою, транспортування і зберігання туш. Загрожують хворобами й інфіковані яйця домашньої або водоплавної птиці, що пройшли недостатню термічну обробку. Це ж стосується різноманітних страв, виготовлених з інфікованих яєць. До небезпечних у сенсі інфікування збудниками гострих кишкових інфекцій можна віднести й молоко та молокопродукти.

Відрізнити “на око” небезпечні і безпечні продукти неможливо, бо наявність збудників не впливає на смакові властивості, вигляд їх також не змінюється. Проявитися хвороба в людини може як протягом кількох годин після споживання інфікованої їжі, так і через дві доби. У лікарнях хворі найчастіше припускають, що причина їхньої недуги – продукти харчування, придбані “з рук” на об’єктах стихійної торгівлі, на несанкціонованих ринках, їжа, яка не пройшла достатньої термічної обробки.

Більшість спалахів кишкових хвороб, які одночасно стосуються багатьох людей, виникають внаслідок недотримання санітарно-гігієнічних правил і термічного режиму обробки кулінарних виробів, залучення носіїв кишкових інфекцій до приготування страв на гостинах, урочистостях. Тому найчастіше влітку ми чуємо повідомлення про масові захворювання, спалахи кишкових інфекцій великої кількості людей на весіллях, забавах, випускних вечорах.

Як захиститися від кишкових “ворогів”

Перед приготуванням їжі та перед її споживанням обов’язково мийте руки з милом. Не забувайте мити руки після відвідування туалету, навчайте цьому дітей. Не споживайте м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб, де немає жодного контролю якості продукції. Заборонено вживати сире молоко та самоквас.

Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі придатна вода з централізованих джерел водопостачання (після 7-10 хвилинного кип’ятіння ) та бутильована питна вода, яку можна придбати у магазинах.
Уважно оглядайте упаковки продуктів харчування, особлива увага – на терміни придатності. Краще не купити продукт взагалі, ніж придбати залежалий або прострочений.

Пам’ятайте, що, купуючи у торговельній мережі товар, споживачі мають право вимагати у продавця документи, які підтверджують якість і безпеку продукції.

Подорожуючи, не беріть в дорогу продукти, які швидко псуються: ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби, багатокомпонентні м’ясні салати, паштети та інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні. Зберігання готової страви без холодильника не повинно перевищувати двох годин. При кожному споживанні страву потрібно піддавати повторній термічній обробці. Не вживайте самі і не давайте дітям немиті фрукти та ягоди. Свіжі овочі, фрукти, ягоди перед вживанням спочатку вимийте теплою проточною водою, а потім обдайте окропом.

Соки, молочні суміші та каші для немовлят слід готувати зі свіжих продуктів, у чистому посуді безпосередньо перед вживанням. Знезаражуйте соски  та пустушки кип’ятінням.

Не вживайте продукти харчування, якщо вони викликають найменші сумніви щодо якості.

Не їжте гриби, ягоди, трави чи інші рослини, якщо не впевнені, що вони їстівні. У туристичних мандрівках для миття посуду, рук використовуйте лише кип’ячену воду.

У лісі, на пляжі, на галявинах виключайте контакт продуктів з ґрунтом чи піском.

Знищуйте мух та захищайте від них харчові продукти. Утримуйте в належному стані свої садиби, двори, вбиральні.

При перших ознаках хвороби – негайно звертайтеся до лікаря. Жодного самолікування, бо це ризик для життя. Якщо захворів хтось у компанії – його необхідно ізолювати від решти колективу.

Правила відмінного самопочуття в спеку

Здоровий організм і до холоду, і до спеки адаптується дуже добре. Більше того, він підказує, що ж потрібно робити, щоб під час спеки почуватися як риба у воді. Пригадайте, взимку ми, не замислюючись, п’ємо гарячі напої, адже організму так не вистачає тепла. А в спеку тіло просить води, нас переслідує невситима жага і надмірна пітливість. Саме так відбувається фізіологічна терморегуляція. Тому прислухайтеся до себе. Якщо ви хочете пити – пийте. Але пийте правильно.

Дорослій людині необхідно випивати за день 2-2,5 літра води, а дітям раннього віку -1,0-1,5 літра. Разом з потом організм втрачає не тільки рідину, а й мінеральні речовини. Тому перевагу варто віддавати вживанню столових мінеральних вод. Вони відновлюють втрати мікроелементів і ви не будете почуватися втомленим і розбитим. Також можна рекомендувати вживання морсів, компотів із свіжих ягід та фруктів, які особливо корисні для дітей.

Тепер мова про їжу. Згадайте, мрієте ви в спеку про тарілочку гарячого супу чи кружку гарячого чаю? Навряд чи.  Влітку організму потрібно набагато менше енергії, тому апетит вгамовується, а  повноцінні страви хочеться їсти тільки ввечері, коли стає прохолодно. Але це не привід перебиватися фаст-фудом і пломбіром (до речі, найкраще охолоджує не вершкове, а фруктове морозиво – заморожений лід). 
Ідеальні для сніданку – каша або мюслі з сухофруктами. В обід можна побалувати себе фруктами або легким овочевим салатом. А про жирні страви, випічку і ковбасні вироби краще взагалі забути. Слід пам’ятати, що калорійні продукти потрібні тільки в прохолодну пору доби.

Влітку слід вживати свіжоприготовані страви. Їжа, що простояла кілька годин на спеці, не тільки втрачає смак, але і стає відмінним середовищем для розмноження хвороботворних бактерій. Усі види м’яса, яйця влітку слід піддавати ретельній термообробці. Навіть погано просмажений шашлик може стати причиною кишкового розладу. З метою безпеки слід відмовитися від магазинних тортів, суфле, безе, сирних мас тривалого зберігання. Овочі та фрукти слід ретельно мити.

Особливо обережними слід бути, якщо ризикнули харчуватися у фаст-фудах, шашличних та їдальнях. Там нерідко виявляють факти недотримання норм санітарії, тому влітку (а краще – взагалі) від подібної їжі варто відмовитися. Збираючись на відпочинок, заздалегідь потурбуйтеся про своє харчування. Якщо ви їдете в тропічні країни, краще не харчуватися у “вуличних” кафе і не дегустувати екстремальні страви місцевої кухні.

І не забувайте мити руки перед їжею. Якщо такої можливості немає, використовуйте спиртові дезінфікуючі спреї. 

Матеріал підготувала: Лоріна Іванова, доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, дитячий лікар-інфекціоніст

Корисно знати