Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Для чого дитині молочні зуби?
Для чого дитині молочні зуби?

Для чого дитині молочні зуби?

Зуби людини володіють однією важливою особливістю: зуб – єдиний орган, якій протягом всього його життя не може ні рости, ні регенерувати. 

Однак, як ми знаємо, кістки черепа, в тому числі і щелепні, ростуть щонайменше до18-річного віку. Саме тому мудра природа створила комплект молочних зубів, які змогли б поміститися в маленькій дитячій щелепі на періодїї росту, до того моменту, коли зростання щелепи гальмується і починають з’являтися постійні зуби. Але чи непростіше б було обійтися одним комплектом зубів, який з’явиться в ті терміни, коли щелепа вже виросла? Виявляється, ні. Крім функції тимчасової заміни,  молочні зуби відіграють ще одну важливу роль. Наша кісткова тканина, у тому числі і в ділянці щелепи, росте тільки при впливі на неї певного навантаження (в нашому випадку жувального). А зуби є саме передавачами цього навантаження, здійснюваного при жуванні. Тому молочні зуби також дуже важливі для правильного і гармонійного росту і розвитку лицевого скелета.

Одна із важливих функцій молочних зубів полягає в тім, що  вони “вказують” постійним зубам місце для прорізування. У випадку, коли молочний зуб випадає раніше (наприклад, коли його доводиться видаляти), постійнний зуб залишається без орієнтира і може вирости криво.

Молочні зуби є першим набором зубів у людини. Вони починають формуватись протягом перших 12 тижнів вагітності і починають прорізатись крізь ясна дитини приблизно в 6 місячному віці. Усі 20 тимчасових зубів є повністю прорізані до того часу, коли дитині виповнюється 3 роки, і згодом вони заміняються постійними зубами.

Турбота про здоров’я молочних зубів – запорука здоров’я зубів постійних, які прийдуть їм на зміну. Кожен зуб виконує важливу функцію і повинен відслужити свій термін. Здорові зуби необхідні для того, щоб дитина добре розжовував їжу, а добре розжована їжа легшее перетравлюється в шлунку і повніше засвоюється. Мало того, в зіпсованому зубі завжди є величезна кількість мікробів, які по кореневим каналам зуба проникають в кістку, досягають зачатка постійного зуба і можуть викликати сильнее запалення кісткової тканини, що супроводжується загибеллю зачатка.

Зуби є важливою ланкою в травному тракті, навіть часткова їхня втрата може привести до шлункових захворювань дитини, формування неправильного прикусу. Повний комплект зубів забезпечує гарну вимову і розвиває корисні мовні навички дитини, дозволяє їй впевненіше почувати себе і зберігати почуття власної гідгості.

Тому при найменшій необхідності потрібно лікувати молочні зуби. Передчасне видалення молочного зуба може негативно вплинути на формування прикусу дитини, загальмувати складання мовних навичок, порушити травний процес.

Хворобливий стан порожнини рота значною мірою впливає на психічний та фізичний стан дитини. Інтенсивний зубний біль порушує її спокій та сон. Частий зубний біль робить її вередливою, плаксивою, неврівноваженою, що зрештою позначається на успішності. Через зубний біль, дискомфорт у порожнині рота від неповноцінності зубного ряду дитина відмовляється від твердої їжі, погано жує, що супроводжується неповноцінною обробкою їжі у роті та недостатнім її засвоєнням. Руйнування передніх зубів навіть у маленьких дітей зумовлює відчуття сорому, бажання сховати дефект, пригнічує психіку, змушує усамітнюватися, уникати ровесників.

Складних періодів в житті дитячих зубів багато. Щоб полегшити вашій дитині адаптацію і дорослішання, краще відразу привчити його до гігієни порожнини рота. Рекомендується чистити зубки малюків з моменту появи перших молочних. Благо, зараз розроблені різноманітні зубні пасти і безпечні щітки для найніжніших і чутливих ясен, для самих різних дитячих віків. Хоча в більшості випадків фахівці рекомендують починати чистити зуби дитини двічі на день з полосканням рота після кожного прийому їжі з 2-2,5 років, з трьох років рекомендують давати дитині більш жорстку їжу, щоб розвивалася зубочелюстная система. Ну і природно, вчасно лікувати карієс та інші захворювання.

Матеріал підготувала: асистент кафедри хірургічної та дитячої стоматології БДМУ Ваколюк Олена.

 

Корисно знати