Догляд за новонародженими за методом “Мати-кенгуру”
Догляд за новонародженими за методом "Мати-кенгуру"

Догляд за новонародженими за методом “Мати-кенгуру”

Догляд за дитиною за методом „мати-кенгуру” – це нетрадиційний метод

догляду за недоношеними новонародженими і/або новонародженими з малою масою тіла при народженні після стабілізації їх стану.

1. Завдання методу ”Мати-кенгуру”

• Забезпечити формування тісного психоемоційного зв’язку між матір’ю і дитиною.
  • Підвищити частоту та тривалість грудного вигодовування.
  • Знизити ризик нозокоміальних інфекцій.
  • Сприяти участі родини у виходжуванні дітей з малою масою тіла.
  • Забезпечити альтернативний підхід до збереження та підтримки температури тіла дитини.
  • Оптимізувати використання обладнання та людських ресурсів при виходжуванні новонароджених з малою масою тіла.

2. Переваги методу „Мати-кенгуру”

• Покращення поведінки дитини: довше періоди спокою, менше плачу, довші періоди глибокого сну.
  • Зменшення частоти і важкості епізодів апное.
  • Скорочення термінів перебування дітей у лікарні.
  • Матері відчувають більшу компетентність, впевненість та відповідальність при кенгуру-догляді за дитиною.

3. Різновиди методу „Мати-кенгуру”

На етапі пологового будинку залежно від терміну гестації та стабільності вітальних функцій: надзвичайно ранній початок у перші хвилини на материнському животі або іншого члена сім’ї у разі терміну гестації вище 34 тижнів вагітності та повній стабілізації стану.

У разі порушеного періоду адаптації може починатися так званий ранній початок у першу добу або години життя після періоду стабілізації в інкубаторі, обстеження та огляду спеціалістів.

Проміжний початок на 5-7 добу життя запропонований, коли стан дитини відносно стабільний або повністю стабільний при допоміжній вентиляції.

Пізній початок розпочинається після декількох тижнів після народження при повній стабілізації стану новонародженого у глибоко недоношених дітей.

Критерії, які визначають готовність матері до використання методу „мати-кенгуру”.

• Бажання матері і родини використовувати метод.
  • Фізична та психо-емоційна здатність використовувати метод.
  • Наявність потрібного одягу для матері і дитини.
  • Дотримання санітарно-гігієнічних вимог.
  • Ідеальним вважається початок навчання матері індивідуально у материнський палаті або у неонатальному відділенні. Навчання рекомендовано продовжувати в маленьких группах у спеціальних приміщеннях, обладнаних для кенгуру-адаптації.
  • Якщо матір не може виходжувати дитину за методом „мати-кенгуру” за станом свого здоров’я або з будь-яких інших причин, виходжувати дитину може батько або хто-небудь з членів родини за згодою матері.

Критерії, які визначають готовність дитини до використання методу „мати-кенгуру”.

• Скорегований вік дитини більше 32 тижнів.
  • Маса тіла дитини більше1000 грамів.
  • Відносна соматична стабільність.
  • Наявність ентерального харчування та встановленої толерантності до їжі.
  • Здатність реагувати на зовнішні подразнення та стимуляцію.
  • Бажана відсутність постійного внутрішньовенного введення рідини.

Догляд і спостереження за дитиною під час проведення методу „мати-кенгуру”:

1) Допомагати вимірювати температуру тіла дитини щонайменше 4 рази на добу, а після стабілізації температури тіла дитини – не рідше 2 разів на добу.

2) Допомагати стежити за станом дитини під час проведення методу „мати-кенгуру” для своєчасного виявлення загрожуючих ознак:

– нерегулярне і неадекватне дихання;

– епізоди апное;

– зниження активності дитини, пригнічення;

– знижений апетит;

– виникнення судом або збудливості;

– діарея;

– часті зригування.

3) Допомагати прикладати дитину до грудей і догодовувати її в разі необхідності альтернативними засобами.

4) Реагувати на будь-яку інформацію від матері про стан дитини.

5) Спостерігати за дитиною в разі короткочасної відсутності матері.

Практичні аспекти впровадження методу „мати-кенгуру

Температура приміщення повинна бути не меншою за 25°С, повинен бути підготовлений інкубатор або ліжко з підігрівом та базове обладнання для реанімації: мішок з маскою у разі необхідності. Необхідно підготувати кусок м’якої тканини або спеціальну „сумку” для підтримки дитини в позиції „кенгуру”. Необхідно одягнути на дитину шапочку, шкарпетки, памперс та додатково одягнути на дитину сорочку, але її не застібати.

Дитину необхідно розташувати в вертикальній позиції між грудьми матері

Голівка, шия, тулуб дитини повинні бути випрямлені. Руки дитини повинні знаходитися на грудях у матері. Ніжки дитини розташовуються під грудьми матері та є напівзігнуті: така позиція схожа на позицію „жабенятко”. Голівка дитини повинна знаходитись під підборіддям матері. Необхідно зафіксувати дитину до тулуба матері тканиною або „сумкою”.

Тканина повинна прикривати не всю голову дитини, а тільки її частину до вуха. Зверху необхідно накрити дитину одежею матері та підтримувати під час проведення методу „мати-кенгуру”. Контакт „шкіра-до-шкіри” бажано підтримувати протягом 24 годин на добу з перервами (коли, наприклад, треба поміняти памперс, чи прийняти душ матері. Тоді батько, чи інший член родити може взяти дитину в контакт „шкіра-до-шкіри”).

Метод «мати-кенгуру» можна використовувати вдома.

Матеріал підготувала доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб Колюбакіна Л.В.