Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Клінічні особливості контагіозного молюску у хворих на СНІД
Клінічні особливості контагіозного молюску у хворих на СНІД

Клінічні особливості контагіозного молюску у хворих на СНІД

Контагіозний молюск (molluscum contagiosum) – інфекційне вірусне захворювання шкіри,

яке викликається вірусом з групи оспенних (їх є 2 типи), який є патогенним лише для людини. Молюском хвороба названа через те, що при мікроскопії вмісту вузлика, основного морфологічного елемента хвороби, виявляються своєрідні тільця схожі на раковину молюска.

Встановлено, що при імунодефіциті (вродженому чи набутому) контагіозний молюск зустрічається у 8-15% хворих і є одним з ранніх проявів (дерматологічних маркерів) ВІЛ-інфекції/СНІДу.

До шляхів зараження можна віднести: прямий – контактний шлях (переважно побутовий, а у підлітків та дорослих – можливий і при статевих контактах) та непрямий шлях – через інфіковані речі, наприклад, при користуванні спільними предметами гігієни, постільної чи натільної білизни, рушників, мочалок, а також іграшок тощо. Зараження може відбуватися також у басейні, при контактних видах спорту, масажі, у перукарнях. Вірус є досить стійким у навколишньому середовищі, тому може тривалий час зберігатися в пилу, постільній та натільній білизні. Захворюванню контагіозним молюском сприяють нехтування правилами особистої гігієни та антисанітарія житла.

Поширення інфекції на шкірі при контагіозному молюску відбувається внаслідок аутоінокуляції (при механічному пошкодженні елементів при розчухуванні, видавлюванні, голінні тощо).

Інкубаційний період при контагіозному молюску становить від кількох тижнів до 4-9 місяців. У дітей висипання локалізуються на обличчі, волосистій ділянці голови, тулубі кінцівках і викликаються 1-им типом вірусу, тоді, як у дорослих – в ділянці статевих органів, стегон, та спровоковані вірусом 2-го типу.

Типовим елементом контагіозного молюска є щільний вузлик тілесного або рожевого кольору з перламутровим відтінком, напівпрозорий, овальної або округлої форми, безболісний при пальпаціі, в центрі якого є пупкоподібне вдавлення, при натисканні з нього виділяється біла, кашкоподібна (сироподібна) маса. Елементи розташовані ізольовано без тенденції до злиття.

Особливостями клінічного перебігу контагіозного молюску у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД є:

–          швидке поширення елементів висипки на шкірі (до 100 і більше елементів);

–          часта локалізація висипки в аногенітальній ділянці;

–          локалізація висипки в ділянці обличчя (ділянка носогубного трикутника, підборіддя):

–          характерним є великі розміри елементів висипки;

–          елементи висипки схильні до злиття і формування масивних утворень;

–          у 10 % хворих мають місце атипові висипання з розвитком запальних проявів, гіперемії, набряку, що супроводжується свербіжем;

–          можливе ускладнення бактеріальною інфекцією з появою гнійних елементів та больових відчуттів;

–          висипання резистентні до лікування;

–          характерним є також часті рецидиви висипки.

У випадку появи подібної висипки на шкірі, окрім консультації дерматолога, також є необхідною консультація імунолога та лікаря-інфекціоніста з метою своєчасної діагностики у пацієнтів ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Матеріал підготували: Денисенко Ольга – завідувач кафедри дерматовенерології Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет», професор; Гулей Лілія – асистент кафедри дерматовенерології Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет», к.мед.н.

Корисно знати