Тривога за себе і своїх близьких – це природна реакція на небезпеку. Однак, наш фахівець попереджає, що тривалими наслідками пандемії для багатьох людей можуть стати психічні розлади.
Глобальність пандемії COVID-19, карантин у багатьох країнах на різних рівнях призвели до радикальних змін у повсякденному житті людей. Пандемія COVID-19 і супутні проблеми у медицині, економічна криза змінили поведінку, внесли високий рівень невизначеності практично в усі аспекти повсякденного життя. Масштаб створюваної COVID-19 загрози для особистої безпеки привів до значного збільшення кількості розладів психічного здоров’я і відповідають визначенню травмуючої дії.
Неврологічні прояви
Неврологічні прояви типові для госпіталізованих пацієнтів з COVID-19 і зустрічаються у більш ніж половини пацієнтів. Найпоширеніший неврологічний симптом COVID-19 – головний біль. Він виявляється на 1-3 день після появи симптомів і характеризується високою середньою інтенсивністю і важкістю. Головні болі, пов’язані з COVID-19, неоднорідні і різноманітні, і можуть бути: пульсуючі, стиснюючі, посилені при фізичній активності або рухах голови.
Тригерами мігрені служать також збільшення стресових факторів під час пандемії, зростання занепокоєння, тривоги, змін у повсякденному житті.
Психічні розлади в суспільстві при пандемії
Пандемія COVID-19, карантин у багатьох країнах на різних рівнях, що виріс рівень невизначеності в суспільстві призвели до інтенсивного і загального дистресу, розвитку ряду психічних розладів, погіршення настрою, підвищеної тривожності, депресії, вигоряння, гострого стрес розладу і посттравматичного стресового розладу, обсесивно-компульсивних розладів. Порушення розпорядку дня, розрив соціальних зв’язків, збільшення фінансових побоювань, страхи перед майбутнім додатково погіршило становище пацієнтів з психічними розладами.
Пандемія повернула у суспільство почуття страху, стала визначати психічне благополуччя.
Високий рівень емоційного впливу відбивається в страху перед коронавірусом, проблеми зі сном і емоційних симптомах (заклопотаність, дистрес, безнадійність, депресія, неспокій, нервозність і занепокоєння). Повідомляється про випадки недовіри і підозрілого ставлення до тих, хто одужав і повертається на роботу.
Steven Taylor виявив пов’язаний з пандемією розлад адаптації — стресовий синдром COVID.
У синдром ввійшли наступні пункти:
- страх заразитися новим коронавірусом,
- боязнь контакту з предметами або поверхнями, що можливо заражені коронавірусом;
- боязнь вступити у контакт з іноземцями через побоювання, що вони можуть бути переносниками інфекції.
- боязнь соціально-економічних наслідків пандемії (наприклад, втрата роботи);
- нав’язливі перевірки і пошук запевнень щодо можливих загроз, пов’язаних з пандемією;
- симптоми травматичного стресу, пов’язані з пандемією (наприклад, кошмари, нав’язливі думки).
Допоможи собі сам
Пандемія COVID-19 стала серйозною загрозою для здоров’я людей в усьому світі. У цій ситуації актуальним стає принцип «Допоможи собі сам».
Як стратегії для поліпшення здоров’я і мінімізації наслідків COVID-19 пропоную поступове підвищення фізичної активності, аматорський спорт.
Оптимальним режимом вправ для поліпшення здоров’я після перенесення COVID-19 вважається комбінація тренувань з включенням силових вправ, аеробних тренувань, а також високоінтенсивних інтервальних тренувань у поєднанні з безперервними тренуваннями середньої інтенсивності.
Матеріал підготував: Леонід Кушнір, доцент кафедри внутрішньої медицини