Боротьба з грипом – складне і різнопланове завдання

Грип – це достатньо тяжка вірусна інфекція

з краплинним механізмом передачі, яка вражає як дорослих, так і дітей.

Дуже часто грипом називають будь-яке респіраторне захворювання (ГРВІ). Це помилка, оскільки на сьогодні, крім вірусу грипу, описано понад 200 видів інших респіраторних вірусів. Незважаючи на те, що основні симптоми ГРВІ і грипу схожі, для грипу характерний агресивний початок і гострий перебіг хвороби (на початку токсикоз, на 2-3 день – катаральні явища). Грип – це тяжка хвороба.

Основні клінічні прояви грипу:

• короткий інкубаційний період (триває від декількох годин – до 2-3 діб);
  • різке підвищенням температури тіла від 38 до40°Cі лихоманка до 3-5 днів, що супроводжується головним болем, болями у м’язах;
  • біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь;
  • дертя і відчуття сухості в глотці і в носі, до яких пізніше приєднується сухий кашель.

У разі легкого перебігу і своєчасно розпочатого лікування хвороба відступає протягом 5-7 днів. При середньотяжких і тяжких формах грипу розвиваються ускладнення.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія. Згідно з експериментальними дослідженнями, за етіологією вона може бути первинною вірусною, постгрипозною бактеріальною і змішаною вірусно-бактеріальною. Одне з тяжких ускладнень що характерно для дітей дошкільного віку – стенозуючий ларенготрахеїт. Крім уже наведених ускладнень грип може ускладнюватись за рахунок активації бактеріальної флори фарингітом, трахеобронхітом, гайморитом, фронтитом, отитом, тобто ураженням слизових оболонок, в яких відбувається репродукція вірусу.

Грип часто сприяє загостренню хронічної патології.

Хто хворіє найчастіше:

Групи ризику:

• особи, які спілкуються з великою кількістю людей (водії громадського транспорту, медичні працівники, педагоги, учні шкіл, інших навчальних закладів тощо);
  • особи похилого віку (старші 65 років);
  • люди з надмірною вагою;
  • вагітні;
  • діти;
  • хворі з патологією імунної системи;
  • люди з хронічними захворюваннями легень, серцево-судинної системи, нирок і з цукровим діабетом;

Але не завжди є можливість порадитися з фахівцями і тому ми з метою попередження захворювання на грип пропонуємо дотримуватись таких засобів профілактики, а саме:

• У період епідемії грипу, збираючись на вулицю, візьміть з собою носовичок. Якщо поруч чхають і кашляють, закрийте серветкою ніс і рот. Це запобігатиме потраплянню інфекцій в організм. З метою запобігання захворюванню та поширенню інфекції, бажано у місцях скупчення людей або у громадському транспорті використовувати багатошарову марлеву або одноразову маску, змінюючи її кожні дві-три години.
  • Їжте цитрусові, молочні та кисломолочні продукти, тверді сири, відварну рибу, яловичину, моркву зі сметаною, родзинками або курагою. Вітаміни А, С, цинк та кальцій, що містяться в цих продуктах, попереджають інфікуванню і полегшують лікування хворих. У гострий період хвороби не пийте молоко – воно затягує лікування. Також вживайте природні антисептики (цибулю, часник).
  • Вранці і ввечері з’їдайте по 1/2 грейпфрута. У грейпфруті містяться дубильні речовини, які створюють захисну плівку на слизовій.
  • Бережіть ноги від переохолодження і вогкості.
  • Вранці і ввечері протирайте обличчя, полощіть рот і горло відваром подорожника або евкаліпта. Це захистить слизові оболонки і шкіру від осідання хвороботворних мікробів.
  • Коли немає сильного вітру, одягніться тепліше і гуляйте, плавно вдихаючи і видихаючи повітря носом. Це допоможе зміцнити слизову носоглотки.
  • Частіше провітрюйте, та робіть вологе прибирання приміщень.
  • Регулярно і ретельно мийте руки з милом або протирайте спиртовмісними засобами для обробки рук;
  • Уникайте перевтоми.

І на завершення хотілося б відзначити, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. У будь-якому випадку, при перших ознаках захворювання постарайтеся звернутися за допомогою до лікаря, здати всі необхідні аналізи і отримати рекомендації фахівця щодо лікування.

Бережіть себе і будьте здорові!

Матеріал підготувала: Баланюк Ірина, кандидат медичних наук, асистент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ