• Українська
  • English
Психічні захворювання у видатних письменників
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Психічні захворювання у видатних письменників

Психічні захворювання у видатних письменників

Були часи, коли шизофренію і меланхолію вважали джерелом творчості. Наразі багато фактів підтверджують зв’язок між різними видами психічних розладів і геніальністю.

 

Італійський психіатр Чезаре Ломброзо, до прикладу, ще в 1864р. стверджував, що геніальність – це лише одна з форм божевілля. А каліфорнійські психологи нашого часу встановили, що психічні захворювання зустрічаються в середньому на 10% частіше у творчих особистостей (поріняно з контрольною вибіркою).

На зв’язок креативності з психічними розладами вказували А. Людвіг, Г. Айзенк та Ф. Пост. Останній вивчав біографії відомих людей: 48 художників, 50 – філологів та мислителів, 45 – вчених, 46 – державних діячів, 52 – композиторів, 50 – письменників. У вчених психічні відхилення були виражені найменше, письменники мали сімейні історії, пов’язані з психічними хворобами, а також, як і артисти й інтелектуали – психосексуальні проблеми. Депресивні стани переважали у письменників. Алкоголізм був властивий письменникам, артистам і композиторам, менше – політикам та інтелектуалам, нехарактерний для вчених.

Найвідоміші письменники страждали на депресивні розлади і, вірогідно, саме внаслідок цих страждань стало можливим висвітлення в їх творах глибини почуттів героїв.

Ернест Хемінгуей (1899-1961рр.) хворів на спадковий тяжкий депресивний розлад, неодноразово лікувався в клініці і навіть проходив сеанси електросудомної терапії. Протягом всього життя великий письменник боровся з прагненням загинути. Останні роки він перестав писати, без чого його життя не мало сенсу. Він скоїв декілька спроб самогубства і врешті-решт застрелився з мисливської рушниці.

Іоган Гете (1749-1832рр.) був сильною і життєрадісною людиною, однак, і в його житті була важка півторарічна депресія. В 19-річному віці, після низки психотравмуючих ситуацій він спалює свої рукописи і навіть намагається покінчити життя самогубством. Півтора роки Гете проводить в тривозі і виснаженні, почуваючи себе «хворим, який страждає душею а не тілом» – так описує себе поет в автобіографії «Поезія і правда з мого життя».

Микола Гоголь (1809-1852рр.) все життя страждав на маніакально-депресивний психоз. В стані манії письменника переповнювало багато сил, творчих ідей, натхнення до творчості, які втілювались в його творах: «Так, друже мій, я глибоко щасливий, я знаю і чую дивні хвилини…» «О, вір словам моїм. Владою вищою віднині освячено моє слово». Однак, проходив час і стан змінювався на протилежний. Так описував його Гоголь: «Сонце, небо – все мені неприємно. Моя бідна душа: ніде немає для неї притулку. Я тепер більше підхожу для монастиря, ніж для життя світського». Під час останнього епізоду депресії, письменник дві доби провів без їжі і води, стоячи на колінах перед іконами. Під впливом хворобливих переживань він спалює рукопис другого тому «Мертвих душ». І в наступні десять днів повільно згасає, так і не заговоривши ні з ким до самої смерті.

Федір Достоєвський (1821-1881рр. ) страждав на епілепсію. Протягом 20 років у нього було зафіксовано 102 напади. Крім того, спостерігались ще напади дисфорії, під час яких виникали численні конфлікти з близькими і друзями. Сучасники описують і характерологічні зміни особистості Достоєвського: його дратівливість, педантизм, заздрість, страх шкоди, схильність до афективних спалахів, образливість. Можливо, саме завдяки цим хворобливим проявам письменник мав змогу неймовірно точно і багатогранно описувати переживання своїх героїв.

Твори великих письменників і поетів переповнені стражданням і водночас жагою до життя. Відтак можна говорити, що психічні захворювання, серед іншого, дають можливість не тільки бачити, відчувати глибше, а і відтворювати ці переживання, передавати їх за допомогою слова чи музики.

Матеріал підготувала асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології Блажіна І.Ю.

Корисно знати

Днів
Годин
Хвилин
Секунд
Обери Університет своєї мрії

Багатотисячний колектив БДМУ запрошує старшокласників, їх батьків та всіх бажаючих на День відкритих дверей ОНЛАЙН