• Українська
  • English
Гормон мелатонін – секрети сну
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Гормон мелатонін – секрети сну

Гормон мелатонін – секрети сну

В силу щоденної заклопотаності ми не бачимо простих речей, вважаючи їх другорядними. Але коли наш організм долають будь-які недуги – ми завжди обвинувачуємо все навколо, але тільки не себе!

 

Безліч наукових досліджень підтверджують: хто багато спить, той довше живе і менше хворіє. “Сон – найкращі ліки”, “з горем потрібно переспати” – ці народні мудрості абсолютно праві.

Вчені всього світу акцентують свою увагу на здоровому способі життя, правильному харчуванні та раціональному режимі сну.

Виникає питання – що в нашому організмі керує сном? Є безліч механізмів, та одним із ключових ланок є гормон шишкоподібної залози – мелатонін! Саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну – гормону, який захищає нас від стресів і передчасного старіння, від простудних і навіть онкологічних захворювань. Саме він регулює біоритми – допомагає пристосовуватися до зміни дня і ночі, відправляє в зимову сплячку тварин і жене нас в ліжко з настанням темряви. Вироблення гормону починає рости в сутінках, досягає максимуму з 0:00 до 4:00 год ранку та з світанком падає. Ми поринаємо в сон, а мелатонін приймається за роботу – відновлює, ремонтує, зміцнює…

З віком виробництво мелатоніна зменшується, і це є сигналом для всіх інших систем організму, що настав час здаватися, пора старіти. Це, звичайно, лише один з чинників старіння, але досить істотний. Експерименти на лабораторних тваринах показали, що при подовженні світлового дня вони починали швидше старіти. На людях подібні експерименти, ясна річ, не проводяться. Але переконливі дані інших наукових робіт показують: люди, змушені регулярно працювати ночами, а значить, відчувають хронічний дефіцит мелатоніну, мають на 40-60% більший ризик розвитку коронарної хвороби серця і судин та метаболічного синдрому – сукупності ожиріння, гіпертонії, діабету і атеросклерозу – словом, букет, який вкорочує нам життя.

Засиділися далеко за північ біля комп’ютера, читали до ранку книгу або веселилися на вечірці? Взагалі звикли спати з нічником або під світло вогнів нічного міста крізь відкриті штори? Будьте впевнені: потрібної кількості мелатоніну ви не отримали.

Зайва нічна освітленість шкодить всім, але жінкам – сильніше, ніж чоловікам. Великі дослідження, проведені у Данії, Фінляндії, США показали, що тривала робота в нічну зміну збільшує ризик розвитку раку грудей у жінок.

П’ЯТЬ КОРИСНИХ «НІЧНИХ» ПОРАД

1. Закривати на ніч вікна щільними шторами.

2. Не спіть з увімкненим нічником або телевізором.

3. Встаючи вночі, не запалюйте світло. Для освітлення туалету досить тьмяної лампи-нічника, вмикається в розетку.

4. Якщо засиджуєтесь допізна, освітлення кімнати має бути неяскравим і вже точно не лампою денного світла.

5. Намагайтеся засипати не пізніше півночі: максимум мелатоніну виробляється з 0 до 4 год. ранку.

В сучасному світі, сповненим безлічі нових технологій та досягнень в науці ви, на жаль, не можете замовити функцію продовження свого життя, за допомогою гаджета. Якщо вам хочеться менше хворіти та переживати тільки позитивні емоції, то для початку вистачить просто нормалізувати та систематизувати власний сон! Всі секрети сну у ваших руках, умійте правильно ними користуватися!

Матеріал підготували: д.м.н., проф. Заморський І.І., асп. Дудка Є.А.

Корисно знати