• Українська
  • English
Всесвітній День медичної сестри
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Всесвітній День медичної сестри

Всесвітній День медичної сестри

Історія виникнення професії медичної сестри бере початок з глибокої давнини і пов’язана з такими рисами характеру людини, як співпереживання, турбота, почуття любові до ближнього, які у всі часи змушували людей допомагати один одному.

 

Однак честь створення самостійної сестринської професії належить основоположниці сучасної сестринської справи Флоренс Найтінгейл (1820-1910).

Уперше виділивши в сестринській справі два напрямки: догляд за хворими та догляд за здоровими людьми, Найтінгейл висловловила тверде переконання в тому, що «по суті своїй сестринська справа, як професія, відрізняється від лікарської і вимагає спеціальних, відмінних від лікарських, знань». Уперше в історії вона застосувала наукові методи вирішення проблем сестринської справи. Перші школи, створені за її моделі в Європі, а потім і в Америці, були автономними і світськими. Викладання в них вели самі сестри, особливу увагу приділяючи формуванню спеціальних сестринських знань, умінь і цінностей. Під професійними цінностями розуміли повагу до особистості пацієнта, його честі, гідності та свободи, прояв уваги, любові і турботи, збереження конфіденційності, а також дотримання професійного обов’язку. Невипадково девізом першої почесної міжнародної сестринської ради стали слова: Любов, Мужність, Честь.

За виняткову відданість своїй справі і хоробрість при наданні допомоги пораненим і хворим, як у воєнний, так і в мирний час, найбільш видатних медичних сестер Міжнародний комітет Червоного Хреста нагороджує медаллю ім. Ф. Найтінгейл. Уперше радянський Червоний Хрест висунув кандидатури для нагородження цією медаллю в 1961 р.

Становлення медсестринства в Україні

В Україні становлення сестринської справи відбувалося по-різному, внаслідок особливостей історичного, політичного та соціально-економічного розвитку. Західній Україні належить пріоритет у формуванні поглядів на сестринську справу, як особливий вид медичної діяльності, який вимагає відповідної теоретичної та практичної підготовки. Становлення сестринської справи в Правобережній та Лівобережній Україні проходило зі значним запізненням. Завдяки активній участі М.І. Пирогова в організації сестринського догляду за хворими під час Кримської війни, був уперше проведений розподіл медичних сестер за функціональними обов’язками та розроблені інструкції і програми навчання медичних сестер різних профілів в умовах військового часу.

З часу здобуття Україною незалежності та суверенітету зроблені певні кроки в піднесенні престижу професії та освіти медичної сестри, як найбільш потрібної та масової в практичній охороні здоров’я. Запровадження ступеневої безперервної вищої медсестринської освіти підносить її на один рівень з лікарською.

Матеріал підготували: завідувач кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата, д.мед.н., професор С.С. Ткачук та доцент кафедри, к.біол.н, С.Б. Семененко, головний куратор медичного факультету №4

Корисно знати