• Українська
  • English
18 травня – Міжнародний день музеїв
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
18 травня – Міжнародний день музеїв

18 травня – Міжнародний день музеїв

Щороку 18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято.

І, звісно, всі ті, хто з нетерпінням чекає чергової екскурсії в краєзнавчий музей свого міста чи зустрічі з раритетними експонатами всесвітньо відомих музеїв, також причетні до цього свята.

Міжнародний день музеїв (International Museum Day) з’явився в календарі у 1977 році, коли на черговому засіданні Міжнародної ради музеїв (International Council of Museums, ICOM) було прийнято пропозицію про заснування цього культурно-просвітницького свята. З 1978 року Міжнародний день музеїв став відзначатися більш ніж в 150 країнах.

Європейські університети були першими засновниками власних музеїв. При цьому поштовхом до їх створення була необхідність у навчальних та дослідних колекціях, які можна було б використовувати в різних сферах, особливо в природничих науках, антропології та класичній археології. За століття свого існування музеї багатьох класичних і сучасних університетів зібрали десятки мільйонів експонатів. Ці величезні зібрання, як правило, зберігаються в спеціальних приміщеннях і є не тільки безцінним надбанням світової культури, а й активно працюючою й постійно зростаючою базою наукових даних.

Історико-медичний музей БДМУ був заснований у 1968 році з метою збереження і популяризації культурних надбань та працював на громадських засадах під керівництвом доцента кафедри організації охорони здоров’я Б.Я. Дробніса до 1982 року. У 1987 році Музей поновив свою роботу вже як штатний підрозділ медінституту під керівництвом доцента кафедри анатомії людини Г.Г. Фішера. В 1993 році на посаду директора Музею призначено асистента кафедри соціальної медицини та організації охорони здоров’я В.І. Білоуса.

Сьогодні університетський музей активно співпрацює не тільки з науковим співтовариством – студентами і професорсько-викладацьким складом, а й з усіма активними громадянами міста й регіону, набуваючи, таким чином, значення як багаторівневого навчального простору, так і громадського центру, де відбувається взаємодія різних сфер культурного життя. У такому контексті Історико-медичний музей БДМУ стає унікальним по своїй багатофункціональності та доступності місцем для дослідницької та просвітницької роботи. З 2002 року Музей включений до Європейської асоціації музеїв історії медицини та фармації.

Музей БДМУ має 5 залів, де відвідувачі можуть ознайомитися з постійно діючою експозицією, яка висвітлює: історію заснування і діяльності медичного університету в київський період (1931-1941), роботу в період евакуації в м. Челябінськ (1941-1944), діяльність навчального закладу на Буковині як Чернівецького медінституту (1944-1997), Буковинської державної медичної академії (1997–2005), а від 2 березня 2005 року – Буковинського державного медичного університету (БДМУ).

Основний фонд музейної колекції складають понад 1100 оригінальних пам’яток з історії Буковинського державного медичного університету та його видатних науковців і випускників, історії медицини та фармації Буковини і України, історії та культури Буковинського краю. Науково-допоміжний фонд включає понад 1500 одиниць скульптурних, речових, письмових, кіно, відео, фото, фоно- і натуральних предметів, приладів, апаратів, муляжів, репродукцій, вишиванок тощо.

Відвідувачі мають змогу дізнатися про життя та діяльність видатних науковців БДМУ, а також всесвітньовідомих у світі наших випускників, зокрема композитора й поета, автора чарівної «Червоної рути» Володимира Івасюка, поета Михайла Ткача, лауреата Золотої медалі ЮНЕСКО і звання «Золоте ім’я світової культури» Йосипа Ельгісера, Заслуженого лікаря Естонії, професора Н.В. Ельштейна й багатьох інших.

Сьогодні Музей є одним з головних структурних підрозділів університету з проведення виховної роботи серед студентської молоді, формування патріотизму, громадянської, державницької свідомості та здійснення профорієнтаційної роботи. Екскурсії до музею є невід’ємною складовою університетських святкових заходів: Дня знань, посвяти в студенти першокурсників, Дня відкритих дверей; річниць, національних та пам’ятних дат країни та вишу, днів зустрічей випускників тощо. Загалом щороку музей приймає близько 5 тисяч відвідувачів.

Під час підготовки до 70-річчя БДМУ співробітники Музею започаткували роботу з реконструкції музейних експозицій. Суттєвого оновлення зазнали стенди, присвячені раннім періодам роботи навчального закладу та його облаштуванню у післявоєнні роки. Робота з реконструкції музею триває.

Запрошуємо всіх не байдужих до історії БДМУ та медицини буковинського краю долучатися до справи з відновлення, збереження та поширення інформації про наш славний університет!


Матеріал підготувала: науковий співробітник Історико-медичного музею БДМУ Аліса Жуковська.

Корисно знати