• Українська
Вітамін D – запорука здорового розвитку дитини
Вітамін D – запорука здорового розвитку дитини

Вітамін D (кальциферол, антирахітичний вітамін) належить до групи жиророзчинних вітамінів. Нині відомі вітаміни D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), а також активні метаболіти вітаміну D.

Вітамін D3– це активний антирахітичний фактор. Основною функцією вітаміну D3 є регулювання метаболізму кальцію та фосфатів, що сприяє правильній мінералізації і росту скелета. Холекальциферол утворюється у шкірі під дією ультрафіолетового опромінення і перетворюється в біологічно активну форму. Холекальциферол перетворюється в печінці в гідроксильноактивну форму 25-гідроксихолекальциферол, а далі перетворюється у нирках на 1,25-гідроксихолекальциферол. Біологічно активна форма вітаміну D3, легко всмоктується в тонкому кишечнику та приймає участь у формуванні кісткової тканини.

Нестача вітаміну D може впливати на різні органи та системи, однак найчастіше може викликати таке захворювання як рахіт.

Які ж добові потреби вітаміну D?

Середня профілактична добова доза вітаміну D для немовлят, які знаходяться на грудному або змішаному вигодовуванні, становить 400 МО щоденно. Разом з тим, можливі коливання добової дози вітаміну D. Діти, які годуються грудним молоком матерів, що мають недостатність вітаміну D в організмі, можуть потребувати від 600 до 6000 МО віт D за добу. Якщо дитина знаходиться на штучному вигодовуванні, то профілактична доза вітаміну D забезпечується тоді, коли добовий об’єм суміші досягне 1 л.

Профілактичне застосування вітаміну D для недоношених дітей: добова доза 400-800 МО/ добу (10-20мкг/добу) з 2 тижня життя при задовільному засвоєнні їжі; після нормалізації показників слід дотримуватись рекомендацій, встановлених для доношених новонароджених. Доношеним дітям вітамін D необхідно вводити з першого місяця життя, незалежно від виду вигодовування у дозі 400 МО/добу щоденно. Варто пам’ятати, що профілактика рахіту, вітаміном D, буде успішною у тому випадку, коли забезпечується потреба дитини в Ca, без якого не відбуваються повноцінні процеси розвитку скелетної системи дитини. Щоденний прийом кальцію від народження до віку 6 місяців становить 200 мг за добу з наступним збільшенням дози до 260 мг/добу з 6 до 12 місячного віку, незалежно від виду вигодовування дитини. Діти від 1 до 3 років мають отримувати 700 мг кальцію щодня зі збільшенням до 1000 мг/добу від 4 до 8 років, у подальшому – з 9 до 18 років добова потреба у кальції становить 1300 мг.

Продукти, в яких міститься вітамін D:

• печінка тріски
  • риб’ячий жир
  • яєчний жовток
  • печінка палтуса
  • бифидолакт сухий
  • оселедець атлантичний
  • лосось
  • масло вершкове
  • сир «Чеддер»
  • сметана
  • ацидофільна суха молочна суміш
  • молоко сухе незбиране
  • короп
  • вугор
  • кета
  • форель
  • скумбрія
  • горбуша

Виходячи з переліку продуктів, в яких міститься вітамін D, переважна більшість продуктів дитина розпочинає отримувати з  першими прикормами, саме тому немовлятам необхідно, призначати профілактичні дози вітаміну D, які наявні на фармацевтичному ринку,  саме так можна запобігти такому захворюванню як – рахіт та попередити  патології інших органів та систем.

Матеріал підготував: асистент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата, Кисилиця Сергій Олександрович

Корисно знати

Днів
Годин