Для чого потрібні профілактичні огляди гінеколога?

«Здоров’я жінки – це здоров’я майбутнього покоління»

Профілактичні гінекологічні огляди спрямовані на збереження жіночого здоров’я, своєчасне виявлення захворювань жіночих статевих органів та вибір оптимального методу контрацепції або природного планування сім’ї.

Які проблеми виявляє гінеколог під час профілактичного огляду?

Мова йде про безсимптомні захворювання, коли пацієнтку нічого не турбує.

• Передракові захворювання шийки матки (дисплазія), які без своєчасного малоінвазивного лікування через кілька років можуть перетворитись на злоякісну пухлину.
  • Рак шийки матки на початкових стадіях (це стадія 0 і І), коли він повністю виліковний і після лікування жінка ще може народжувати дітей.
  • Доброякісні гінекологічні захворювання, такі як міома матки, кіста яєчника.
  • Доброякісні та злоякісні новоутворення яєчників та молочних залоз.
  • Безсимтомні або малосимптомні запальні захворювання, які без своєчасного лікування можуть бути причиною неплідності або позаматкової вагітності.

Для чого ще необхідний профілактичний огляд, крім виявлення хвороб?

• Підбір оптимального для кожної індивідуально пацієнтки методу контрацепції.
  • Визначення факторів ризику (це обставини, які збільшують ймовірність виникнення того чи іншого захворювання). За допомогою досліджень з’ясувати фактори ризику для більшості патологій. Це допоможе лікарю діяти на випередження: призначити додаткове обстеження, враховуючи спадкову схильність до певного захворювання.
  • Консультація щодо підготовки до вагітності.
  • Питання гігієни.

Як часто і коли потрібний огляд гінеколога ?

Кожна жінка повинна проходити профілактичний огляд не рідше, ніж 1 раз у рік з 18 років або якщо з початком статевого життя до 18 років (бажано 2 рази на рік, особливо у віці старше 35 років).

З часом, у жінки наступає менопауза, яку ще називають, елегантним віком. Дана група пацієнток також повинна проходити профілактичні огляди.

Які ж існують рекомендації перед візитом до гінеколога?

Найкращий час для профілактичного огляду – це перші два тижні після менструації.

Два дні перед оглядом не використовуйте будь-які вагінальні засоби, тампони і спринцювання, утримайтесь від статевих контактів.

Лікар обов’язково спитає вас про перший день останньої менструації, перенесені захворювання і операції, вагітності та їх ускладнення. Тому візьміть з собою календарик менструацій за останній рік і медичну документацію (виписки, результати попередніх обстежень).

Якщо у вас є певні запитання до лікаря, продумайте їх завчасно, а ще краще запишіть. І не соромтеся питати про все, що вас хвилює.

Що проводиться під час профілактичного огляду гінекологом?

• безпосередньо гінекологічний огляд на гінекологічному кріслі,
  • взяття цитологічного мазка (кратність цього обстеження залежить від метода: онкоцитологія проводиться щорічно, ПАП-тест (цитологічне дослідження шийки матки на основі рідинної цитології) кожні три роки з 21-річного віку.
  • з 30 років додатково до цитологічного мазка рекомендується проводити тестування на онкогенні типи папіломавірусу (доведено, що ці типи папіломавірусу є основною причиною дисплазії та раку шийки матки),
  • клінічне обстеження молочних залоз,
  • мамографія з 40 років, а якщо є високий ризик раку молочних залоз – з 35 років.

Крім переліченого, ваш лікар може призначити додаткові обстеження в залежності від результату огляду, наявних захворювань та факторів ризику. Найчастіше призначаються УЗД органів малого тазу, УЗД молочних залоз, мікроскопія мазка (мазок на флору), кольпоскопія.

Дорогі жінки хочу побажати всім міцного здоров’я, вчасних профілактичних оглядів зі збереженням свого життя.

Інформацію підготувала к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Дяк К.В.