Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Гідне старіння: важливість зміцнення систем догляду та підтримки для літніх людей у всьому світі
Анатомо-фізіологічні особливості органів і систем у людей літнього віку

Гідне старіння: важливість зміцнення систем догляду та підтримки для літніх людей у всьому світі

Це тема Міжнародного дня людей похилого віку 2024 року, який відзначається щороку за ініціативи Організації Об’єднаних Націй (ООН) 1 жовтня, щоб визнати внесок людей похилого віку та розглянути проблеми, які впливають на їх життя.

У 1991 році Генеральна Асамблея прийняла Принципи ООН для людей похилого віку (резолюція 46/91). У 2002 році Друга Всесвітня асамблея з проблем старіння прийняла Мадридський міжнародний план дій щодо старіння, щоб відповісти на можливості та виклики старіння населення в 21 столітті та сприяти розвитку суспільства для всіх вікових груп.

Кількість людей похилого віку (що визначаються як особи у віці 65 років і старше) зросла втричі з приблизно 260 мільйонів у 1980 році до 761 мільйона у 2021 році. Прогнозується, що між 2021 і 2050 роками глобальна частка літнього населення збільшиться з менш ніж 10% до близько 17%.

Швидке зростання кількості людей, які досягають похилого віку, підкреслює важливість зміцнення здоров’я, профілактики та лікування хвороб протягом усього життя.

У суспільствах зі старіючим населенням стає обов’язковим пристосуватися до зростаючої кількості людей похилого віку, які мають різноманітні функціональні здібності. На здатність виконувати основні функції та брати участь у повсякденній діяльності впливає не тільки власне людина, але й соціальне та фізичне середовище, в якому вона живе. Підтримуюче середовище відіграє ключову роль у допомозі людям похилого віку підтримувати рівень активності та незалежності з віком.

Старіння населення є головною глобальною тенденцією, яка змінює суспільства в усьому світі. Очікувана тривалість життя при народженні зараз перевищує 75 років у половині країн світу, що на 25 років більше, ніж у 1950 році. Очікується, що до 2030 року кількість людей похилого віку перевищуватиме кількість молоді в усьому світі, причому це зростання буде найшвидшим у країнах, що розвиваються. Цей демографічний зсув суттєво змінив ландшафт догляду, охоплюючи широкий спектр потреб як у оплачуваній, так і в неоплачуваній підтримці в офіційних і неформальних умовах. У зв’язку з старінням населення попит на комплексну медичну допомогу, догляд і послуги соціальної підтримки значно зріс, особливо для людей похилого віку з такими захворюваннями, як деменція. З огляду на ці виклики та можливості, 34-те святкування Міжнародного дня людей похилого віку ООН зосереджено на темі «Старіння з гідністю: важливість зміцнення систем догляду та підтримки для людей похилого віку в усьому світі».

Цьогорічний захід об’єднає експертів для обговорення політики, законодавства та практик, які зміцнюють системи догляду та підтримки для людей похилого віку. Це підкреслить нагальну потребу в розширенні можливостей навчання та освіти в геріатрії та геронтології, вирішить проблему глобальної нестачі медичного персоналу та визнає різноманітний внесок доглядальників. Святкування також підкреслить важливість захисту прав людини як опікунів, так і тих, хто піклується, сприяння орієнтованим на особистість підходам до догляду, які поважають гідність, переконання, потреби та конфіденційність літніх людей, а також права приймати рішення щодо своєї опіки та якості свого життя.

Сьогодні, 1 жовтня відзначається також професійне свято геронтологів – «День геронтолога».

Геронтологія – це наука, що вивчає біологічні, психологічні та соціальні аспекти старіння людини, його причини та способи боротьби зі старінням, методи можливого омолодження організму. Дослідження старіння в сучасній геронтології дозволяють впевнено рухатися вперед на цьому шляху, постійно нарощуючи наші пізнання й удосконалюючи методи гідного старіння.

Підготувала доцент кафедри нервових хвороб,

психіатрії та медичної психології

Оксана Яремчук

 

 

Корисно знати