(До 150-річчя від дня народження
Володимира Петровича Філатова
(27.02.1875 – 30.10.1956))
27 лютого 2025 року виповнюється 150 років від дня народження видатного українського офтальмолога Володимира Петровича Філатова – лікаря, науковця, педагога, художника, поета, філософа і мецената.
У 2014 році ім’я В.П.Філатова внесено до Зали Слави світової офтальмології.
Його основні досягнення включають:
- Метод пластики на круглому стеблі (1917 р.) Філатов запропонував оригінальний метод відновлювальної хірургії, відомий як «філатовське кругле стебло». Метод використовується у реконструктивній хірургії та має широке визнання серед хірургів у всьому світі досі.
- Трансплантація рогівки (1931 р.) – вперше успішно використано донорську рогівку ока для пересадки, що стало проривом у лікуванні сліпоти та інших захворювань очей. Наскрізна пересадка рогівки (кератопластика) перестала бути клінічним експериментом і повертала зір сліпим.
- Метод тканинної терапії (1933 р.) – Філатов обґрунтував вчення про біогенні стимулятори (препарати Алое, ФІБС наразі використовують у всіх галузях медицини).
У 1936 році в Одесі заснував та очолював 20 років Інститут експериментальної офтальмології (нині Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені В. П. Філатова Національної академії медичних наук України), який залишається одним з лідерів світової медичної науки й практичної медицини.
Заснував і редагував «Офтальмологічний журнал».
Його наукова спадщина налічує понад 460 наукових праць та монографій, присвячених проблемам офтальмології, загальній хірургії.
Окрім медицини та науки був багатогранною людиною. Малював етюди, писав вірші, які Володимир Петрович підписував — «Воталіф» («Філатов» навпаки), мемуари, любив природу, у садибі музеї досі ростуть столітні самшит, акація, горіх, посаджені його руками. Був глибоковіруючою і релігійною людиною.
У звичайному житті В.П. Філатов завжди відкрито висловлював свої думки і не вмів лицемірити, що ледь не коштувало йому життя. У 1931 році Філатова звинуватили в змові проти радянської влади та арештували. Багатьох арештованих у цій справі розстріляли. Філатов просидів під арештом два місяці, а вже через два тижні після звільнення зробив операцію, яка стала революційним відкриттям. Уперше в історії медицини пересадив «донорську рогівку» очей використавши трупний матеріал. Кератопластика перестала бути клінічним експериментом і стала дієвим засобом повернення зору сліпим.
Відомий своєю гуманністю та оптимізмом у ставленні до пацієнтів, вважав, що відбирати віру у хворого — великий гріх. Зі слів учнів Філатова, навіть безнадійним хворим ніколи не говорив «НІ» та незмінно відповідав «….МОЖЕ БУТИ, НАУКА Ж РОЗВИВАЄТЬСЯ».
Підготувала доцент Козарійчук Наталія.