Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Мангрові ліси

Мангрові ліси

26 липня відзначається Міжнародний день збереження мангрових екосистем, який має традиційний щорічний характер.

Мангрові ліси – рідкісні, вражаючі та плідні екосистеми на кордоні між сушею і морем. Ці екосистеми сприяють благополуччю, продовольчій безпеці та захисту прибережних спільнот у всьому світі, підтримують багате біорізноманіття і служать цінним живильним середовищем для риб і ракоподібних. Мангрові ліси також виступають природним захистом узбережжя від штормів, цунамі, підвищення рівня моря та ерозії, а їхні ґрунти є високоефективними поглиначами вуглецю.

Мангрові ліси чи мангри – група дерев та чагарників, які ростуть у прибережній припливно-відливній зоні. Цей біом солоних берегових екосистем зустрічається на ділянках узбережжя, захищених від сильних хвиль, та відіграє важливу роль у захисті прибережних територій від штормів. При цьому мангрові ліси є домівкою для багатьох тварин та протидіють зміні клімату.

Міжнародний день збереження мангрових екосистем відзначають з метою підвищення обізнаності про важливість мангрових екосистем як «унікальної, особливої та вразливої екосистеми».

Назва цих унікальних дерев – «мангри» була запозичена з португальської чи іспанської мови. Проте остаточне походження та значення цього слова невідомі.

Мангри – дерева або чагарники, що ростуть вздовж захищених берегів у тропічних або субтропічних широтах. Ці рослини можуть належати до різних родин, але всі вони мають унікальну здатність рости у солоному ґрунті у межах досяжності припливів.

Мангрові дерева є квітковими рослинами та більшість росте над водою. Верхня частина стовбура, всі гілки та листя цих дерев знаходяться повністю над лінією води. Проте нижня частина стовбура та дуже велика система надземного коріння часто вкриті морською водою. Їх можна легко впізнати за їхнім щільним клубком опорного коріння, що височіє над водою наче палиці. Саме ця особливість дозволяє манграм справлятися зі щоденним підвищенням та спадом рівня води через припливно-відпливні течії.

Існує приблизно 50 (за різними даними до 80) справжніх видів мангрових дерев, які належать до 16 різних родин. Мангрові дерева бувають різних розмірів. Існує принаймні 50 видів мангрів, висота яких варіюється від невеликих кущів до дерев, які височіють на 40 м над водою. Проте всі вони ростуть у прибережних середовищах з низьким вмістом кисню та високим вмістом солі.

Цікаві факти.

  1. Деякі види мангрових дерев здатні рости у ґрунтах, солоність яких удвічі перевищує солоність океанської води.
  2. Коріння мангрових дерев не лише знаходиться під землею, але й заливається водою до двох разів на день. Це унікальне середовище сприяло їх еволюції.
  3. Близькість до хвиль та припливів сприяє розмноженню мангрових дерев – сіянці падають з дерева та можуть бути віднесені океанською течією.
  4. Мангрові ліси виживаючи у складних умовах створюють середовище існування для величезної кількості інших живих істот.
  5. Мангрові ліси – найбільш продуктивна та біологічно складна екосистема на Землі з площею від 138 тисяч до 200 тисяч кв. км у всьому світі.
  6. Більшість мангрів затоплюється принаймні двічі на день, а особлива структура коріння мангрів сповільнює рух приливних вод. Тому мангрові ліси сприяють стабілізації берегової лінії.
  7. Мангрові ліси є значним глобальним накопичувачем та поглиначем вуглецю. Хоча вони складають менш ніж 2% морського середовища, але на них припадає 10-15% поховання вуглецю.

Температура середовища є головним обмеженням для існування мангрових лісів. Коливання на 10°С упродовж короткого періоду часу є достатнім стресом, щоб пошкодити мангри, а низькі температури навіть протягом кількох годин можуть вбити деякі види цих дерев. Однак підвищення температури та рівня моря внаслідок зміни клімату дозволяє мангровим лісам розширювати свої ареали далі від екватора. Мангрові дерева поступово захоплюють заболочені території помірного клімату, такі як солончаки. А на деяких ізольованих тропічних островах, таких як Гаваї та Таїті, мангрові зарості вважаються завезеними видами.

Найбільша частка світових мангрових лісів (38,7%) зосереджена в Азії. Саме на азійських теренах, у дельті Бенгальської затоки розташований найбільший мангровий ліс у світі – Сундарбан. Він охоплює площу 10 тисяч кв. км на території двох країн – Індії та Бангладеш. Найбільші мангрові ліси є також в Індонезії. Їхня площа тут становить приблизно 31 000 кв. км. У Сполучених Штатах мангрові зарості займають приблизно 2000 кв. км. При цьому вони майже повністю розташовані на півдні Флориди.

Проте мангрові ліси зникають у три-п’ять разів швидше, ніж загальні втрати лісів у світі, що призводить до серйозних екологічних і соціально-економічних наслідків. Станом на 2020 рік за попередні 20 років було втрачено 35% мангрових лісів світу. Це значно більше, ніж втрати відомих тропічних лісів та коралових рифів, які перебувають під загрозою. Зарості мангрів щороку зменшуються приблизно на 1%.

Інформацію підготував к.біол.н.,

доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ

Корисно знати