Міжнародний день дій за здоров’я жінок (International Day of Action for Women’s Health) відзначається щорічно 28 травня починаючи з 1987 року. Завдання цього дня – нагадати урядам країн світу, що здоров’я жінок має величезне значення для майбутнього будь-якої нації.
Ідея відзначати Міжнародний день дій за жіноче здоров’я була вперше озвучена в ході Міжнародної зустрічі з питань жіночого здоров’я, яка проводилася в 1987 році в Коста-Ріці. Ця подія про унікальні проблеми зі здоров’ям, з якими стикаються жінки, і про важливість пріоритету догляду за собою. В сучасному світі жінки намагаються поєднувати кар’єру та материнство, роль дружини, доньки і подруги тощо. Величезна кількість соціальних та професійних ролей у жінок, велика відповідальність та активність, стреси та навантаження, безперечно, впливають на їх фізичне та психічне здоров’я.
Щоб залишатись красивою та молодою якомога довше, кожна жінка хоча б один раз на рік повинна подбати про своє здоров’я, адже краще запобігати захворюванню, аніж його лікувати.
Рекомендований щорічний «CHEK-UP» для жінок — комплексний профілактичний огляд:
- Консультація гінеколога.
- Бактеріоскопія урогенітального мазка.
- Рідинна цитологія (ПАП- тест).
- Кольпоскопія.
- УЗД органів малого таза.
- УЗД молочних залоз (для жінок до 40 років).
- Мамографія (для жінок 40+).
- Загальний аналіз крові розгорнутий.
- Загальний аналіз сечі.
- Біохімічний аналіз крові (АЛТ, АСТ, креатинін, сечовина, білірубін загальний, холестерин).
- Глюкоза крові.
- Тиреотропний гормон.
Також, слід дотримуватись декількох простих правил:
- здоровий сон не менше 8 годин;
- уникати стресових ситуацій;
- відмова від шкідливих звичок;
- раціональне харчування;
- фізична активність;
- безпечний секс.
Усвідомлення, що здоров’я жінок, визначає добробут і здоров’я сімей, спільнот і суспільства в цілому – це головна мета цього дня. Освітні заходи, пропаганда здорового способу життя, доступ до охорони здоров’я, психологічна підтримка та релаксаційні заходи – мають бути пріоритетом не лише для конкретної жінки, а й для суспільства та держави.
Інформацію підготувала асистент кафедри фармації Юлія ГРЕШКО