Кір – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене вірусом Morbillivirus. До збудника вразливі як діти, так і дорослі, якщо вони не мають імунітету, який формується внаслідок перенесеної хвороби або вакцинації. Для кору характерний розвиток ускладнень, які загрожують інвалідністю або навіть смертю. За даними ВООЗ, кір є однією з головних причин дитячої смертності на планеті.
9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
Кір – це дуже заразна інфекція, що поширюється повітряно-крапельним шляхом. Збудник міститься у дрібних крапельках слизу та слини, що потрапляють в повітря, коли людина розмовляє, чхає або кашляє. Частинки слизу з вірусом потрапляють у верхні дихальні шляхи або на поверхню ока (кон’юнктиву) здорової людини, через які вірус і проникає до організму.
Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і чотири дні після появи у неї висипу.
Клінічні прояви.
Інкубаційний період триває від 8 до 17 днів (в більшості випадків – 11-13 днів). Перші симптоми кору можна сплутати з ГРВІ чи грипом:
- висока температура тіла,
- головний біль,
- нежить та сухий кашель,
- збільшення лімфовузлів,
- запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, фотофобія, гнійні виділення),
- пронос та блювання.
Характерною ознакою кору є плями Копліка – сіро-білі цяточки, що розташовані на слизових оболонках ротової порожнини (на внутрішній поверхні щоки, навпроти корінних зубів) і з’являються на 3-5-й день захворювання.
За кілька днів розпочинається період висипання, за якого симптоми стають більш вираженими: температура тіла зростає до 39-40 °С, кашель та нежить посилюються. У хворого зникає апетит, спостерігається млявість та сонливість. Висипання (корова екзантема) з’являються спочатку за вухами та на волосистій частині голови, поширюючись на обличчя, шию, тулуб та кінцівки. На 3-й день від появи, висипка досягає гомілок та стоп, а на обличчі вже починає бліднути.
Масштабність та вираженість висипки залежить від тяжкості перебігу хвороби – чим тяжчий перебіг кору, тим рясніша висипка. На 4-й день від початку висипів, вони зникають, інколи лишаючи після себе пігментні плями, які зникають протягом 7-10 днів.
Ускладнення.
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору – запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
Профілактика
Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист – вакцинація! В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини – у 12 місяців та 6 років.
За відсутності планової вакцинації, щеплення від кору може проводитися дітям старшого віку та дорослим.
Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до Календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.
Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.
І пам’ятайте: при найменшій підозрі на кір обов’язково зверніться до лікаря!
Бережіть своє здоров’я!
Матеріал підготувала асистентка кафедри інфекційних хвороб
та епідеміології, д-р філософії (PhD) Тетяна КОЛОТИЛО.