Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин» (ESPAD), яке було проведене у 2019 році встановило невтішну статистику, а саме – 85,7% усіх опитаних підлітків упродовж свого життя вживали алкогольні напої принаймні один раз.
Кількість тих, хто вживав алкоголь у своєму житті десять і більше разів — 46,3%, що складає майже половину опитаних. Вино, пиво разом зі слабоалкогольними напоями – найпоширеніші серед підлітків.
Причин щодо підліткової алкоголізації – безліч, однак найактуальнішими є:
- відчуття дорослості зі схвальною оцінкою інших «своя людина»;
- з метою «отримати кайф»;
- для поліпшення настрою та розв’язання внутрішніх проблем.
Дівчата частіше вживають алкоголь для подолання внутрішнього психологічного дискомфорту «я вже доросла». Однак підлітки, вживаючи алкогольні напої не усвідомлюють небезпеку для свого здоров’я, а саме – фізичних проблем, пов’язаних з важким похміллям та виникнення алкогольної хвороби; для дівчат – небажаної, незапланованої вагітності через незахищену сексуальну активність. У підлітків виникають проблеми у школі через прогули занять. Вони стикаються з соціальними та юридичними проблеми частіше через фізичне та сексуальне насилля. Алкоголізація (алкогольне сп’яніння) підвищеного ризику самогубств та вбивств, створює небезпеку на дорозі з ДТП наслідками.
Алкоголізація підлітків спонукає до вживання «попробувати» інших речовин, а саме –наркотичних, що може призвести до отруєння іноді зі смертельними наслідками. Рекомендовано медичною спільнотою взагалі підліткам до 18 років не вживати алкогольні напої. Однак на жаль це тільки рекомендації .
Матеріал підготувала: Світлана Русіна, доцентка кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка