Поганий сон: як це виправити?

Безсоння – хвороба, чи тимчасовий дискомфорт?

Безсоння – не просто одна з найрозповсюдженіших проблем здоров’я серед дорослих, це офіційний діагноз, а відтак хвороба, яку слід лікувати. По суті, безсоння – це труднощі із засинанням та підтримкою сну. Якщо вам важко заснути, а вдень ви відчуваєте сонливість та проблеми з концентрацією уваги, – зверніться до лікаря! Можливо йдеться про періодичну сонливість, яка не порушує повсякденного життя, тоді хвилюватися не варто. Але безсоння потребує медичного втручання: діагностики (адже безсоння може бути супутником іншої хвороби) та лікування.

Перевірте себе

Симптоми безсоння можна умовно поділити на 2 групи:

• проблеми зі сном: складність із засинанням, раптові та/або ранні пробудження, опір сну (у дітей та підлітків);
  • денні симптоми недосипання: втома, порушення уваги чи пам’яті, проблеми з роботою/навчанням/соціальною діяльністю, дратівливість/ поганий настрій, сонливість, зниження мотивації, збільшення нещасних випадків чи помилок тощо.                                                                                                                     Чим небезпечне безсоння?

Недосипання через безсоння:

• знижується якість життя
  • підвищується ризик зловживання психоактивними речовинами: аби ввечері заснути, а вдень збадьоритися
  • підвищується ризик серцево-судинних захворювань
  • підвищується ризик цукрового діабету

Станьте партнером лікаря у лікуванні безсоння. Лікар може запропонувати один з 3 напрямків сучасної терапії:

• когнітивно-поведінкова терапія безсоння
  • снодійні ЛЗ
  • додатково: мелатонін або харчові добавки, йога, гіпноз, аромотерапія.

Ваша роль – дотримуватися гігієни сну та набути здорових звичок сну, аби запобігти рецидивам.

Гігієна сну стабільний графік сну, комфортне ліжко, спіть у темряві (або масці для сну), дотримуйтесь ритуалів (піжама, чищення зубів тощо).

Здорові звички сну лягайте спати та прокидайтесь в однаковий час, використовуйте ліжко лише для сну не дивіться ТВ/смартфон перед сном;             їжа, спорт, гаряча ванна/душ – не пізніше, ніж за 3-4 години до сну.

Боротися з недосипанням важко, бо ми звикли жити у напруженому ритмі. Але без гарного та довгого сну ніхто не може бути продуктивним. Тому налагодьте режим сну, щоб не зіткнутися з хронічним безсонням або сильним виснаженням.

Інформацію підготувала: Павліна ІЛАЩУК, асистентка кафедри фармації Буковинського державного медичного університету.