Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day). В цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику. Всесвітній день боротьби з поліомієлітом було започатковано Ротарі Інтернешнл понад десять років тому в ознаменування дня народження Джонаса Солка, який очолив першу команду, що розробила вакцину проти поліомієліту.
Поліомієліт все ще є ендемічним у трьох країнах – Пакистані, Нігерії та Афганістані, і ліквідований в іншому світі. Пакистан вважається експортером дикого вірусу поліомієліту (ДПВ) із найбільшою кількістю спалахів поліомієліту серед ендемічних країн. А Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту, що особливо актуально в умовах війни росії проти України.
Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.
Поліомієліт – це небезпечне інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.
Як зазначили у МОЗ України – «…За підсумками 2023 року рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту у різних вікових групах перевищив 80%, однак за рекомендаціями ВООЗ показник який свідчить про захищеність населення від вакцинокерованих інфекцій завдяки щепленням має складати 95%. Попри повномасштабну війну МОЗ за співпраці з міжнародними партнерами забезпечує безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації на рівні кожної області, щоб новонароджені могли отримати всі обовʼязкові щеплення у пологовому, діти та дорослі – зробити їх у сімейного лікаря чи пункті вакцинації. Повний курс вакцинації дозволяє сформувати імунітет на все життя. Тому важливо перевірити вакцинальний статус та в разі якщо пропустили щеплення звернутись до лікаря та надолужити їх».
Для захисту від вірусу поліомієліту в Україні використовують два типи вакцин: інактивовану (ІПВ), що вводиться у вигляді ін’єкцій, та оральну (ОПВ), яку дають у вигляді крапель у рот. Краплі формують імунітет у кишківнику дитини, тим самим зупиняють поширення інфекції.
Кожна дитина до досягнення 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліомієліту. Так можна сформувати стійкий імунітет до захворювання. Щеплення проводяться у 2, 4 (ІПВ), далі у 6 та 18 місяців, 6 і 14 років (ОПВ) і забезпечують захист на все життя. Вакцинація проти поліомієліту входить до Календаря профілактичних щеплень і є безоплатною.
Із впровадженням ВООЗ Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту 1988 року завдяки вакцинації кількість нових випадків поліомієліту зменшилася на 99%. До 1988 року щорічно реєструвалося більше ніж 350 000 випадків поліомієліту у 125 країнах світу. Протягом 2018 року у світі було зареєстровано всього 33 випадки.
У воєнний час підвищується ризик розвитку і поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливі до них діти і дорослі, які мають прогалини у графіку щеплень або не імунізовані взагалі. У 2022 році Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 року на Рівненщині, офіційно завершеним. Україна спромоглася зупинити передачу вірусу, який загрожував життю та майбутньому її дітей, та запобігла поширенню серед інших країн. І це в умовах війни, що триває.
У 2023 році ЮНІСЕФ доставив 783 000 доз оральної вакцини проти поліомієліту (ОПВ) та майже 424 000 доз інактивованої вакцини проти поліомієліту (ІПВ) для захисту здоров’я українських дітей. «Україна успішно зупинила спалах поліомієліту попри виклики війни. Водночас планова вакцинація залишається такою ж важливою, як завжди, щоб уникнути не лише серйозних наслідків поліомієліту, але й захворюваності та смертності, пов’язаних з іншими хворобами, яким можна запобігти щепленням».
Для України тема профілактики поліомієліту досі є актуальною, оскільки наша країна залишається в переліку 17 країн світу, де існує ризик спалаху поліомієліту через низький рівень охоплення щепленнями. У згаданому 2021 році лише 53% дітей до року були щеплені від поліомієліту. Зараз – 63-65 % в залежності від регіону. Але цього всеодно недостатньо, адже для колективного імунітету, за даними ВООЗ, рівень щеплення має бути 95 %.
Бережіть себе та близьких
Інформацію підготував к.біол.н.,
доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ