Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Програма медичних гарантій: Безоплатні медичні послуги дитячому населенню В умовах військового стану

Програма медичних гарантій: Безоплатні медичні послуги дитячому населенню В умовах військового стану

Аналізи є складовою для визначення діагнозу та призначення лікування. Базові аналізи є безоплатними для пацієнтів і входять в перелік безоплатних медичних послуг на усіх рівнях медичної допомоги – перелік безоплатних медичних послуг за Програмою медичних гарантій доступний на сайті НСЗУ https://bit.ly/33Rqq25.

У пакеті первинної медичної допомоги для пацієнта із декларацією передбачено загальний аналіз сечі. Загальний аналіз сечі є у переліку безоплатних послуг “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація в амбулаторних умовах”.

 

Що таке сеча і де вона утворюється?

Сеча – це продукт життєдіяльності організму, який утворюється та виводиться сечовивідною системою. Ця біологічна рідина, що утворюється в нирках, містить кінцеві продукти обміну речовин, надлишок води та солей, а також токсичні речовини, які надходять у кров через травний канал або утворюються в організмі.

Під час лікування або профілактики лікарям необхідна коректність даних, а в цьому велику роль відіграє методика збирання сечі.

 

ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ

 Загальна характеристика: за допомогою загального (клінічного) аналізу сечі можна виявити багато різних патологічних станів в організмі дитини, в тому числі, коли вони ще знаходяться на ранніх стадіях розвитку, і у пацієнта дитячого віку ще немає виражених проявів захворювання. Так само, за допомогою загального аналізу сечі проводиться моніторинг (контроль) перебігу захворювання та оцінка ефективності призначеного лікування.

З цієї причини загальний аналіз сечі включено у перелік досліджень, що проводяться під час профілактичних медичних оглядів.

 Загальний (клінічний) аналіз сечі використовується для діагностики захворювань нирок (органу сечоутворення) і сечовивідних шляхів (сечоводи, сечовий міхур, сечовипускний канал – уретра), цукрового діабету, печінки та жовчовивідних шляхів, патологічних зрушень значень pH сечі, гематологічних (гемолітичних) захворювань, а також, для дослідження осаду сечі. Містить визначення фізичних властивостей, хімічного складу і мікроскопічного вивчення осаду.

 Визначення яких параметрів містить загальний аналіз сечі?

питома вага;

колір;

ступінь прозорості;

оцінюється склад осаду;

наявність у сечі глюкози, білка, жовчних пігментів, формених елементів крові (еритроцитів, лейкоцитів), епітелію і неорганічних речовин.

 Показання до призначення загального аналізу сечі у дітей:

при проходженні медичних профілактичних оглядів для діагностики стану дитячого здоров’я;

для діагностики захворювань сечовидільної системи, а також подальшого контролю ефективності лікування;

після перенесеної інфекції, викликаної стрептококами (гострі тонзиліт/фарингіт (ангіна), бешиха, скарлатина, гостра ревматична гарячка, гострий гломерулонефрит, васкуліти, неврологічні розлади, ентерити, імпетиго та ін.), не раніше ніж через 1-2 тижні після проходження лікування. контролю при артеріальній гіпертензії.

 Правила збору біоматеріалу (сечі) для аналізу

Матеріалом для здійснення дослідження виступає ранкова порція сечі об’ємом не менше 10 мл, що збирається відразу після сну. Важливим моментом є дотримання гігієни перед процедурою збору – після проведення очищення зовнішніх статевих органів знижується шанс потрапляння домішок в ємність, і відповідно підвищується точність аналізу. Важливо умовою є збір середньої порції сечі.

В якості ємності використовується спеціальний контейнер, що закривається кришкою. Збір на загальний аналіз сечі у дітей грудного періоду проводиться за допомогою спеціального сечозбірника, з якого вміст переміщається у стерильний контейнер. Придбати дані пристосування можна в будь-якій аптеці. Зібравши матеріал, його необхідно у найкоротші терміни доставити у лабораторію, рекомендовано на протязі 1-2 годин.

 Правила підготовки дитини до здачі загального аналізу сечі

Напередодні збору сечі слід утриматися від вживання їжі, що містить природні барвники – буряка, моркви та ін. Крім того, істотно спотворити результати може менструація, тому дівчатам старшого шкільного віку та підліткам слід здавати сечу після завершення менструального циклу.

За більш детальною інформацією з можливістю отримання висококваліфікованої консультації можна звернутися на кафедру педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Буковинського державного медичного університету (клінічна база КНП «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці, вул. Буковинська 4

 Інформацію підготував: професор ЗВО кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини, д.мед.н., професор Володимир БЕЗРУК

 

 

 

Корисно знати