Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Сучасні гаджети для боротьби з захворюваннями нервової системи

Сучасні гаджети для боротьби з захворюваннями нервової системи

Сучасний світ – це світ гаджетів. Вони всюди, ці електронні помічники – в побуті, на виробництві, на полі бою… Добре це, чи погано, зрештою, це вже не так важливо. Це факт, і з цим треба рахуватись. Якщо говорити про звичайних людей, то деякі дуже навіть від них залежні – смартфон, розумний годинник, розумні ваги, розумні термометри тощо. І ось уже світ ділиться на екосистеми – Samsung, Apple, Xiaomi. Виникає просто спортивний азарт – оточити себе якомога більшою кількістю розумних датчиків та приладів з обраної та улюбленої екосистеми. А чи насправді вони потрібні, і яка від них реальна користь – це вже питання інше. Правда, для декого це має позитивний ефект, ну як засіб, приміром, для боротьби з депресією. Адже у людини з’являється привід для радості, коли вона очікує появу, приміром, нової моделі свого смартфону. І це, насправді, сумно, оскільки люди втрачають здатність радіти таким звичайним і справжнім речам, як квітка, чи вірш, схід сонця, чи радість живого спілкування…

Які б думки не виникали з приводу завоювання гаджетами сучасної людини, лікарям слід це враховувати та використовувати з користю для лікувального процесу. Останнім часом в практиці лікаря невролога з’явилась можливість призначення декількох сучасних приладів, які суттєво можуть полегшити страждання та покращити якість життя неврологічних хворих. І пацієнти з радістю погоджуються їх використовувати, адже, як уже було зазначено, звикли оточувати себе різноманітними гаджетами. Хочеться розказати про три такі прилади.

Це прилад для боротьби з мігренозним болем. Називається він цефалі (Cefaly). Це такий собі обруч, який генерує певну послідовність електричних імпульсів, які діючи на нервові закінчення трійчастого нерву в ділянці лоба, запобігають виникненню  мігренозного нападу, тобто діють профілактично. Також в програмному забезпеченні приладу є програма для зняття приступу мігрені. Фактично –  це метод черезшкірної стимуляції трійчастого нерву. Сам прилад винайдений командою вчених бельгійської компанії STX-Med. Він був першим приладом проти мігрені, що схвалений у США, та з 2012 року застосовується у Європі. На сьогоднішній день його вартість складає близько 300-400 євро. В Україні, на жаль, прилад ще не з’явився у продажу та є маловідомим. Апарат Cefaly може використовуватися в домашніх умовах, фізіотерапевтичних установах і навіть на робочому місці. Хоча спосіб і не є на 100% надійним і не працює безвідмовно для всіх, він може бути хорошим варіантом для боротьби з болем для багатьох людей, яким медикаментозне лікування протипоказане або не дає результатів. Прилад можна замовити  на сайті виробника, але, на жаль, України в доступних для доставки країнах немає. Проте, його  можна  замовити на закордонних торгових онлайн-площадках.

Ще одним гаджетом є прилад для запобіганню приступів хвороби чи синдрому Меньєра, особливо важких. Називається він Meniett® .

Прилад знімає меньероподібний приступ завдяки генерації імпульсів низького тиску в ділянці барабанної перетинки.  Можливість використання даного пристрою вказана в Настановах на засадах доказової медицини, створених DUODECIM Medical Publications, Ltd., які є на сайті МОЗ України, хоча сам пристрій в Україні поки не доступний та маловідомий, а на сайті виробника на даний момент є повідомлення про припинення його продажу. На відміну від попереднього приладу, цей прилад повинен встановити ЛОР-лікар у зовнішнє вухо. Але мене зрозуміють люди, які хоча б раз у житті відчули приступ гострого системного запаморочення з супутнім облігатним вегетативним забарвленням у вигляді нудоти, блювання, холодного поту, що це вартує того, аби погодитись пробити барабанну перетинку і встановити цей прилад. У багатьох країнах, до речі, сам прилад та його встановлення є безкоштовними в рамках страхової медицини.

І, на кінець, прилад для боротьби з тремором. Тремор є найбільш розповсюдженим гіперкінезом з безліччю причин для його виникнення – від вроджених до набутих, від курабельних до таких, що ніякими медикаментозними засобами на них не можна вплинути. Cala TrioTM  – так називається інноваційний пристрій, про який поки що навіть не всі фахівці в царині рухових розладів знають. Кала Тріо є неінвазивний пристрій, що носиться на зап’ясті, призначений для зменшення тремору рук у людей з есенціальним тремором. Він діє шляхом стимуляції нервів у ділянці зап’ястка, порушуючи треморогенну активність мозку. Ця стимуляція адаптована до індивідуального характеру та ступеня тремору. Пристрій містить акселерометр, який вимірює частоту та інтенсивність тремору, що дозволяє персоналізоване калібрування стимуляції. Це гарантує, що терапія оптимізована для потреб кожної людини. Терапію Cala Trio можна використовувати на вимогу, що дозволяє людям контролювати тремор перед діяльністю, що вимагає спритності рук, такою як їжа чи письмо. На відміну від деяких інших методів лікування тремору, Cala Trio не вимагає інвазивної хірургії чи медикаментів.

 

Зовсім недавно з’явились модифіковані версії цього приладу, як то Cala kIQ™ , який позиціонується як єдиний портативний пристрій, схвалений FDA, для забезпечення ефективної терапії тремору рук у людей з есенціальним тремором та хворобою Паркінсона. kIQ, що вимовляється як «кік», розшифровується як Kinetic [рух] + IQ [розумний]

Ось такі медичні гаджети можуть рекомендувати неврологи пацієнтам з відповідними проблемами. Впевнений, що коло таких приладів з кожнім роком буде тільки розширюватись.

 

Професор кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології, д.мед.н., доц.   І.І. Кричун

Корисно знати