Щороку 12 лютого світ відзначає День Дарвіна або Міжнародний день науки і гуманізму.
Дата святкування обрана на честь народження славетного вченого Чарльза Дарвіна (12 лютого 1809 року). Першим виступив з ініціативою проведення свята у 1995 році доктор Роберт Стефенс, а згодом ідею підхопили професор Массімо Піглючі (у 1997 році) та Аманда Чесворт (2000 рік). День Дарвіна (Міжнародний день науки і гуманізму) має за мету заохочення людства до принципів наукового мислення, цікавості та інтелектуальної хоробрості. Свято присвячене не тільки ідеям вченого, а й розповсюдженню науки в цілому.
Чарльз Роберт Дарвін (12 лютого 1809 – 19 квітня 1882) – англійський науковець, що створив теорію еволюції і запропонував разом з Альфредом Расселом Воллесом принципи природного добору.
Після досліджень у Південній Америці і на Галапагоських островах під час навколосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» 1831–1836, Дарвін опублікував книгу «Походження видів шляхом природного добору», в якій намагався пояснити процес еволюції принципами природного та статевого добору. Його теорія викликала жорстокі суперечки, оскільки, на думку деяких людей, суперечила Книзі Буття Біблії. Чарльз Дарвін жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли природознавство було на піднесенні, а в науці здійснювались важливі відкриття. Він не мав систематичної біологічної освіти, але дуже захоплювався природничими науками, вивчав спеціальну літературу, займався колекціонуванням, мисливством, брав участь в експедиційних дослідженнях геології, фауни, флори окремих районів Англії, був спостережливим, занотовував бачене і намагався дати йому раціональне пояснення.
І хоча його ідеї викликали запеклі дискусії серед науковців, церков і суспільства, вони змінили біологію назавжди. Дарвін відзначав, що природа обирає «найсильніших» і «найбільш пристосованих» для виживання. Спочатку теорія еволюції зіткнулася з критикою з боку прихильників релігійних уявлень про світ, а згодом – і з нових наукових позицій. Палеонтологія та молекулярна генетика сучасності відкрили чимало нових фактів, які розширили чи уточнили погляди Дарвіна. Проте його ідеї стали основою для сучасної біології та стимулювали нові дослідження.
Найбільший внесок Дарвіна у науку полягає саме в теорії еволюції через природний відбір. Він висунув ідею, що організми еволюціонують шляхом підбору та збереження сприятливих генетичних властивостей у середовищі, що змінюється. Часто помилково кажуть, що виживають найсильніші і це нібито і є вся суть теорії еволюції. Насправді ж теорія еволюції каже, що виживають найпристосованіші, адже мають кращі шанси до виживання та можливості залишити по собі потомство. Звідси і таке різноманіття життя. Адже, щоб плавати і жити під водою, рибам треба було відростити плавці і зябра, а птахам, щоб літати, треба було відростити крила, натомість наземними тваринами, щоб ходити по суші – відростити ноги.
Однак, щоб «побачити» дію еволюції потрібен час, тому думаючи про походження видів, варто включити ретроспективне мислення, коли ви здатні прокрутити плівку назад зі швидкістю у кілька мільйонів років.
Проте, не варто забувати, що теорія Дарвіна – це не закон, а саме теорія. Теорії, як відомо, можуть змінюватися, однак поки це найкраща теорія, загальноприйнята думка, яку понад 150 років підтримують всі провідні науковці. Є й інші теорії походження людини та всього життя. Починаючи від релігійних, до прихильників теорії змови, що людей створила неземна цивілізація для своїх цілей. Та ні одна з них не має стільки фактів, як теорія еволюції Дарвіна. До того ж теорія еволюції не заперечує існування Бога. Тому Ватикан певною мірою визнає правдивість поглядів Чарльза Дарвіна. Ще у 1950 році Папа Пій XII видав енцикліку «Humani Generis», у якій він стверджував, що еволюція, як теорія про походження життя на Землі, може бути прийнята католицькими християнами. Проте, у 1996 році папа Іоан Павло ІІ сказав, що теорія еволюції є «не більше, ніж гіпотеза».
Цікаві факти:
Природничою історією Чарльз Дарвін почав серйозно захоплюватися вже у 8 років.
У гімназії Дарвін навчався погано, деякі предмети давалися йому неймовірно важко. Вчителі вважали, що хлопець абсолютно не здатний до опанування знань.
Коли Дарвін був студентом, то часто допомагав своєму батькові-хірургу як асистент.
За все своє життя вчений надіслав близько 14500 листів. А кількість кореспондентів Дарвіна оцінювали у 2000.
Чарльз Дарвін спершу довго вагався з публікацією своєї праці. Він боявся, що його ідеї спричинять скандал, і лише конкуренція з іншим ученим – Альфредом Воллесом – змусила його діяти.
І на останок. На сьогодні в еволюційній біології відомо декілька десятків теорій, серед яких виокремлюються:
– теологічні концепції еволюції – еволюція органічного світу за певною програмою, закладеною в якомусь невідомому нам генетичному коді Всесвіту або ж у творчій ідеї її Творця;
– теорія еволюції Ламарка – еволюція як ступеневий розвиток живого від простого до складного, чинниками є внутрішнє прагнення до вдосконалення, прямий вплив умов середовища через вправляння органів визначає мінливість організмів та успадкування лише набутих корисних ознак;
– теорія еволюції Дарвіна – система поглядів про еволюційний розвиток живого під дією таких чинників еволюції, як невизначена (спадкова) мінливість та природний добір, що є наслідком боротьби за існування;
– синтетична теорія еволюції – система уявлень про те, що рушійною силою еволюції є природний добір генетичних мутацій і рекомбінацій, і яка починається на рівні популяцій.
А від кого Ви «походите»???
Інформацію підготував к.біол.н.,
доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ