26 листопада у різних частинах світу відзначається Міжнародний день боротьби з ожирінням. Започатковано його було у 2001 році, коли індійський оздоровчий бренд VLCC, заснований пані Ванданою Лутрою, зробив перший крок до підвищення поінформованості про ожиріння та його згубні наслідки, створивши ініціативу боротьби з ожирінням для боротьби з глобальною пандемією.
Чисельні організації з охорони здоров’я та провідні засоби масової інформації, насамперед в Індії та країнах Ради співробітництва країн Перської затоки, відзначають цей день заходами, присвяченими тому, як ожиріння становить небезпеку для здоров’я населення.
За даними ВООЗ, надмірною вагою в сучасному світі страждають приблизно 1,5 мільярда дорослих людей і приблизно 20 млн. дітей до 8 років мають проблеми із зайвою вагою. Понад 400 мільйонів дорослого населення має ожиріння, а кількість людей, які не доїдають, зрівнялась із кількістю хворих на ожиріння.
Щороку внаслідок надмірної ваги помирають щонайменше 28 млн людей. В Україні на ожиріння страждає понад 22% населення. У 2025 році, як передбачають науковці, українці досягнуть рівня 26% ожиріння населення.
Ожиріння – захворювання людини, за якого надлишковий накопичений жир у тілі несприятливо впливає на стан здоров’я, призводячи до зменшення середньої тривалості життя та/або збільшення проблем зі здоров’ям. З медичного погляду, людину вважають хворою на ожиріння, якщо індекс маси тіла (ІМТ, показник, який обраховують розділивши вагу людини у кілограмах на зведений у квадрат зріст в метрах) перевищує 30 кг/м2.
Ожиріння збільшує ризик виникнення різноманітних захворювань, таких як захворювання серця, діабет ІІ типу, синдром обструктивного апное сну, деякі види онкологічних захворювань раку, остеоартриту та астми. Частіше за все, ожиріння виникає внаслідок споживання їжі з високою енергетичною цінністю (калорійністю) у поєднанні з недостатньою фізичною активністю і фактором генетичної сприйнятливості, хоча в поодиноких випадках спостерігалось виникнення захворювання на тлі генетичних, ендокринних порушень, вживання медикаментів або психіатричних розладів. Існує недостатньо доказів того, що деякі люди з ожирінням їдять мало, проте набирають зайву вагу, завдяки сповільненому обміну речовин; загалом, огрядні люди витрачають більше енергії, ніж худорляві, через те, що для підтримання життєдіяльності тіла зі збільшеною вагою, треба витрачати більше енергії.
Ожиріння пов’язують із випадками передчасної смерті у всьому світі, з тенденцією збільшення розповсюдження серед дорослих і дітей, через що державні владні структури вважають цю проблему однією з найсерйозніших проблем охорони здоров’я XXI сторіччя.
На думку фахівців, кращою профілактикою ожиріння є мило. Людині слід якомога частіше мити руки, особливо після людних місць, відвідування транспорту і магазинів. Суть в тому, що аденовірус 37 викликає ожиріння (довели експерименти з птахами). І це не єдиний вірус, що призводить до ожиріння.
Що відомо. Група американських учених з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго дійшла висновку, що ожиріння може викликати аденовірусна інфекція. У ході дослідження вчені спостерігали за 124 дітьми віком від 8 до 18 років. Усіх піддослідних обстежили на наявність антитіл до аденовірусу 36, який може викликати дихальні, шлунково-кишкові та інші інфекції. Вчені встановили, що у понад 20% здорових підлітків у крові було виявлено антитіла до аденовірусу 36, у той час, як в дітей із нормальною вагою ця цифра була значно менша – усього 6%. При цьому у чотирьох із п’яти носіїв вірусу було діагностовано ожиріння. Підлітки, у крові яких було виявлено антитіла до аденовірусу 36, у середньому важили на 22,5 кілограма більше за своїх однолітків, які не хворіли на дану інфекцію. Цікаво, що навіть усередині групи повних підлітків носії вірусу важили на 15 кілограмів більше за інших.
Поки точних даних про вплив вірусу на ожиріння людини немає. Попри це, фахівці впевнені: віруси здатні викликати збільшення ваги. Утім, негативний вплив неправильного харчування і малорухливого способу життя ніхто не заперечує.
Факти. Відомо 57 серотипів аденовірусів людини. Аденовіруси часто викликають респіраторні інфекційні захворювання. Як правило, жертвою вірусів стають діти шкільного віку. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом або через забруднені предмети. На аденовіруси 1-39 серотипів припадають 5-10% від загального числа респіраторних захворювань (нежить, кон’юнктивіт, отит, фарингіт) і до 20% пневмонії у молодих пацієнтів. Також аденовірус 37 пов’язують з епідемічним кератокон’юнктивітом.
Цікаві факти про віруси та ожиріння. Якщо у вас надмірна вага, вам потрібно бути особливо обережним. За даними досліджень, люди з ожирінням інфікуються вірусом грипу на 42% частіше, ніж ті, хто не страждає ним. Також ожиріння здатне вплинути на імунну систему.
Целіакія (глютенова ентеропатія) також може бути викликана вірусом. За даними Фонду целіакії, цим аутоімунним захворюванням кишківника страждає приблизно 1 зі 100 осіб у світі. Окремі епідеміологічні дослідження, показують, що захворювання може бути частково пов’язане з реакцією імунної системи на поширений вірус – реовірус.
Часто мийте руки, стежте за раціоном та будьте здорові!
Інформацію підготував к.біол.н.,
доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ