Як відомо, переважна більшість людей з насолодою любить випити свіженьку водичку з криниці, особливо у спекотні дні. Адже, така водичка і смакує краще, і втамовує спрагу швидше. Однак, небагато людей знає наскільки небезпечною для здоров’я може бути нефільтрована та невідстояна вода з криниці.
Ще сторіччя тому вважалося, що немає чистішої і свіжішої води, ніж кринична. Однак, з розвитком промисловості багато шкідливих відходів просочилися у ґрунт, і, відповідно, у підземні води. Окрім того, необроблена кринична вода містить багато мікроорганізмів, частина з яких є патогенними; у колодязі осідає пил та падають комахи (як живі, так і мертві). Усе це може призвести до неприємних наслідків для здоров’я людини, в тому числі і для тканин пародонта. Адже, однією з головних причин виникнення запальних захворювань тканин пародонта є мікробна біоплівка, на яку одразу нашаровуються зубні відкладення.
Як відомо, зубні відкладення поділяються на м’які (тобто немінералізовані – м’який зубний наліт) та тверді (мінералізовані – зубні бляшка і камінь). М’який зубний наліт починає утворюватися одразу після чищення зубів. Починається цей процес з утворення пелікули зуба – тонкої плівки. Мікробна біоплівка – щільне утворення, яке складається з бактерій, розташованих усередині матриці. Матриця нальоту утворюється за рахунок білків, полісахаридів, ліпідів і деяких неорганічних речовин (кальцію, фосфатів, магнію, калію, натрію та ін.).
Патологічні зміни в тканинах пародонту виникають тоді, коли різко збільшується кількість мікроорганізмів в ротовій порожнині та, коли з’являються патогенні мікроби, які не є характерними для нормальної мікрофлори рота. Збіг цих чинників найбільш імовірний, якщо пити необроблену воду з криниці. Окрім того, кринична вода містить багато мікроелементів, таких як залізо, алюміній, натрій, хлориди, сульфати, калій, нітрати, гідрокарбонати, тощо. Усі ці вони можуть впливати на кальцифікацію зубного нальоту, що в свою чергу приводить до утворення зубного каменю. Зубний камінь містить мінерали фосфату кальцію, що відкладаються як всередині бактерій нальоту, так і між ними, а потім знову покриваються шаром зубного нальоту. Кристали фосфату кальцію тісно пов’язані з поверхнею емалі, і іноді, особливо за наявності демінералізації, важко визначити, де закінчується емаль і починається камінь. Органічна частина каменю являє собою комплекс, що включає клітини епітелію, лейкоцити, мікроорганізми, залишки їжі.
Значні відкладення під’ясенного зубного каменю може спричиняти виникнення запальних захворювань тканин пародонта, що, в свою чергу, може призвести до часткової або повної втрати зубів. Тому, правильний догляд за ротовою порожниною і гарна гігієна є дуже важливими. Щоб уникнути проблем ротової порожнини, які можуть виникнути через споживання води з криниці є декілька простих порад. Перед споживанням води з криниці її необхідно прокип’ятити і відстояти, щоб вбити патогенні мікроорганізми та осів осад. Окрім того, криничну воду необхідно фільтрувати. Звичайно, після усіх цих процедур природній смак такої води зміниться, проте, щоб залишатися здоровим необхідно дотримуватися цих простих правил.
Автори:
к.мед.н., ас. кафедри терапевтичної стоматології Кільмухаметова Ю.Х.,
к.мед.н., ас. кафедри терапевтичної стоматології Дрозда І.І.,
к.мед.н., доцент кафедри терапевтичної стоматології Солтис О.М,
к.мед.н., доцент кафедри терапевтичної стоматології Остафійчук О.М.