Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Вплив агресивних мікроелементів на стан здоров’я у дітей та підлітків

Вплив агресивних мікроелементів на стан здоров’я у дітей та підлітків

Аналіз стану навколишнього середовища свідчить про те, що за останні роки в Україні значно погіршилася демографічна ситуація, а з нею і стан здоров‘я дітей. Багатократно зросла захворюваність, невпинно збільшується питома частка хронічної та поєднаної патології у дітей та підлітків що призводить до порушенням механізмів росту і розвитку дитячого організма. Існує припущення що важливу роль в підвищенні захворюваності відіграє спосіб життя, характер харчування, соціально-побутові умови.

Сьогодні людство опинилося під впливом тисяч вперше синтезованих хімічних сполук, що входять до складу продуктів харчування, побутової хімії, косметичних засобів токсичність більшості з яких взагалі не досліджувалась, або їх потенційна небезпека є невідомою. Вплив негативних факторів довкілля на організм є комплексним, а поєднаний характер забруднення довкілля різними радіаційними, хімічними, фізичними факторами, призводять до модифікації перебігу різноманітної патології, зростання злоякісних форм та інших негативних наслідків на здоров′я. Наприклад, щорічно в грунти потрапляє 1,7 млн центнерів пестицидів, 150 тис.тонн мінеральних добрив, з якими до грунту надходять і агресивні мікроелементи, а саме солі важких металів – свинець, ртуть, кадмій, цинк, стронцій, мідь, що призводять до глобального погіршення екологічної ситуації та розвитку так званих екозумовлених захворювань. Відомо, що до екозалежних захворювань належать серцево-судинні захворювання, патології шлунково-кишкового тракту та центральної нервової системи, нефропатії, контактні дерматити, порушення фізичного розвитку дітей, тощо.

Токсичні сполуки важких металів здатні накопичуються в організмі та мігрувати за харчовими ланцюгами, а в послідуючому викликати ураження різноманітних систем органів та сприяти формуванню вроджених вад розвитку. Такі сполуки, як свинець, ртуть, пестициди особливо негативно впливають на стан центральної нервової системи, викликаючи поведінкові та токсичні впливи на нейрональні структури головного мозку, призводити до ендокринних розладів, репродуктивних порушень, особливо за умови впливу вже в ранньому дитинстві.

Для того щоб уникнути попаданню в організм солей важких металів потрібно дотримуватись простих правил: не купувати продукти на стихійних ринках, вимагати від продавців сертифікат якості товару, не збирати ягоди та гриби поблизу діючих промислових підприємств та автострад з інтенсивним рухом.

Для зменшення надходження солей важких металів, які можуть знаходитись у овочах та фруктах необхідно перед миттям замочувати їх на деякий час (від 30 хв до 2 год), за виключенням плодів, ретельно промивати водою, видаляти покривні тканини. Також не використовувати воду з неперевірених джерел.

Вивести важкі метали з організму вам допоможуть натуральні продукти, що мають зв’язувальні властивості, до таких належать: морська капуста, яка відома своїм очищувальним ефектом, завдяки тому, що міститься багато хлорофілу; коріандр, який окрім своїх зв’язувальних властивостей, містить велику кількість вітамінів А, К, В, С та Е; часник, буряк, картопля, рис здатні адсорбувати шлаки, токсини, а також зв’язувати солі важких металів та очищати від них організм.

Матеріал підготувала: кандидат медичних наук, доцент кафедри біоорганічної і біологічної хімії та клінічної біохімії Дікал Мар’яна

Корисно знати