Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Вплив захворювань травного тракту на виникнення патологій пародонта
Захворювання пародонта при супутній патології нирок

Вплив захворювань травного тракту на виникнення патологій пародонта

Запальні захворювання пародонта є одними з найбільш актуальних медичних та соціально-економічних проблем сучасного суспільства. Великий інтерес до цієї проблеми обумовлений широкою розповсюдженістю даної патології, яка охоплює до 80-90 % населення. Так, більше 60% населення віком від 40 років страждають на ті, чи інші хвороби пародонта, у людей старшого віку цей показник зростає до 100%.

Доведеним є вплив соматичних захворювань, які у 85,0 % випадків є супутніми та активізуючими патологічний процес у пародонті. Патологічні зміни в пародонті часто виникають на фоні порушеннях травлення, обміну речовин, серцево – судинних та ендокринних захворюваннях, сенсибілізації та інфікуванні організму.

Захворювання пародонта при патології шлунково – кишкового тракту зустрічається у 68–90% обстежених пацієнтів. Аналізуючи зв’язок захворювань пародонта та шлунково – кишкового тракту, більшість авторів встановили, що патологія органів травлення частіше передує появі захворювань тканин пародонта.

Клінічне стоматологічне обстеження пацієнтів з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою показало, що зміни утканинах пародонта відмічаються у 84% випадків. При цьому у 67% випадків реєстрували хронічний катаральний гінгівіт, а у 23% – хронічний генералізований пародонтит I – II ступенів важкості.

Проведені дослідження показують, що ухворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки частота уражень тканин пародонта коливається від 84,6 до 97,3%. Захворювання пародонта зустрічається у 92% хворих з виразковою хворобою шлунка, з них у 15,4% випадків це катаральний гінгівіт, а у 76% – генералізований пародонтит. Виражені запальні явища в тканинах пародонта проявляються і при загостренні гастродуоденальних виразок.

Встановлено, що у пацієнтів з хронічним панкреатитом патологія тканин пародонта відмічається у 90% випадків. При обстеженні ротової порожнини пацієнтів із дисбіозом кишківника в більшості випадків спостерігалась погана гігієна порожнини рота та наявність твердих та м’яких зубних відкладень, що є передумою виникнення запального процесу в пародонті.

У пацієнтів із захворюваннями печінки та жовчовивідних шляхів відмічається 100% ураження тканин пародонта. Захворювання пародонта виявлені в 97,4% хворих неспецифічним виразковим колітом.

У хворих на хронічний пародонтит, сполучений з хронічною патологією гепатобіліарної системи клінічна картина характеризується скаргами на болісність ясен, їх кровоточивість та неприємний запах з ротової порожнини. При місцевому огляді було виявлено хронічний запальний процес тканин пародонта, рухливість зубів та в деяких випадках гноєтеча з пародонтальних кишень.

У хворих із поєднаним перебігом хронічного холециститу і панкреатиту поширеність катарального гінгівіту складає 5,6%, а генералізованого пародонтиту – 94,4 %. Найчастіше зустрічається пародонтит І та ІІ ступеня тяжкості, розвиток якого залежить від тривалості соматичної патології. Генералізований пародонтит у хворих із поєднаним перебігом хронічного холециститу і панкреатиту у 89,1% випадків характеризується хронічним перебігом і супроводжується погіршенням стану гігієни порожнини рота у 2,4 рази.

Захворювання пародонта – поліетіологічне захворювань, патогенез якого пов’язаний з патологічними процесами в організмі, що викликані порушеннями функціонування найважливіших систем організму.

Автори: к.мед.н., ас. кафедри терапевтичної стоматології Кільмухаметова Ю.Х.,

к.мед.н., ас. кафедри терапевтичної стоматології Дрозда І.І., к.мед.н., доцент кафедри терапевтичної стоматології Солтис О.М.

Корисно знати