Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Всі ми різні

Всі ми різні

22 травня відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття (International Day for Biological Diversity). У 1992 році в Ріо-де-Жанейро була підписана Конвенція про біологічне різноманіття. Свято було проголошено у 2000 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй з метою привернути увагу кожного мешканця землі на проблеми біорізноманіття. Проте передумови до впровадження цього свята виникли набагато раніше. Так, у 1988 році згідно з Програмою з довкілля, ініційованою ООН, розпочала свою роботу команда експертів. Вони мали визначити, наскільки необхідним є прийняття Міжнародної конвенції з біологічного різноманіття. У результаті роботи цієї групи виявилось, що угода є надзвичайно потрібною та важливою. А згодом, у 1992 році на одній із Конференцій ООН була представлена відповідна угода. Конвенція складена таким чином, щоб представити можливість зберегти біорізноманіття на різних рівнях, а саме збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях.

Метою цієї дати є необхідність привернути увагу людей на проблеми, які пов’язані із збереженням оточуючого нас біологічного світу. Сьогодні лише невеликий відсоток населення планети розуміє, що саме від біорізноманіття залежать усі аспекти життя – від стабільності клімату та якісних харчових продуктів до безпечного життя кожного з нас. Саме тому так необхідно слідкувати за збереженням на нашій планеті різних екосистем.

Власне, саме біологічне різноманіття є основою життя, а його збереження є життєво необхідним для існування людини. На жаль, поступове вичерпання природних ресурсів призводить до загрози вимирання або повного зникнення численних видів та екосистем.

Факти: За останні 400 років планета втратила більше 100 видів лише хребетних тварин. На сьогодні більше 22 тисячі видів рослин і тварин перебувають на межі повного зникнення. (Зникаючими є види живих організмів, чисельність яких стрімко зменшується або вже досягла критичного рівня в межах свого ареалу).

Важливість біорізноманіття нашої планети неможливо переоцінити. Воно є необхідним для життя кожної живої істоти та нормального функціонування різних систем нашої планети. Проте компоненти біологічного різноманіття використовуються людством настільки інтенсивно, що природні ресурси вичерпуються набагато швидше, ніж очікувалося, та безслідно зникають. У результаті, велика кількість видів та екосистем перебувають під загрозою повного зникнення із лиця Землі.

Сам термін «біорізноманіття» означає комплекс всіх видів живих організмів. Сюди входять бактерії, гриби, рослини, тварини і людина. До біологічного різноманіття нашої планети відносять близько 9 000 000 біологічних видів. Однак тільки 5-та частина з них описана людством. Водночас щогодини на нашій планеті зникає 2-3 види живих організмів, а це 20-30 000 щороку. У наслідок того, що кількість видів рослин та тварин зменшується, екосистеми Землі деградують та знищуються. Земельні угіддя перетворюються на пустелі, умови життя для різних видів суттєво погіршуються.

Навіть найменший організм має надзвичайне значення для цілісності екосистеми та є невіддільною ланкою у ланцюжку живлення. І варто лише одному невеличкому елементу від’єднатися, щоб почали страждати інші складові екосистеми. Сьогодні більш ніж половина всіх екологічних систем використовуються нераціонально та зазнають деградації. Це призводить до втрати біорізноманіття та спричиняє жахливі наслідки.

Усі живі організми формують величезне об’єднання екосистем, яке є джерелом природних послуг для людини і саме від них залежить підтримання життя на нашій планеті. Що мається на увазі під послугами:

– Природні послуги – отримуємо внаслідок регуляції різноманітних природних явищ та процесів: очищення води, водопостачання, розкладання решток, регуляція клімату.

– Емоційні вигоди – отримуємо від перебування на природі: відпочинок, споглядання, запозичення досвіду тощо.

Проте саме людська діяльність, яка існує тільки завдяки природним послугам, є одночасно найбільшою для них загрозою.

Ризики для біологічного різноманіття:

  • Зміна та повне знищення середовищ для проживання – величезні площі диких земель та лісів перетворюються під сільськогосподарські угіддя та використовуються для промисловості та побутового використання людиною. Також змінюються водні екосистеми для розвитку гідроенергетики, створення систем іригації тощо.
  • Велика кількість видів тварин та рослин знаходиться під загрозою зникнення через надмірне використання людиною, а цілі популяції просто не встигають відновлюватися.
  • Забруднення – людство використовує надмірну кількість пестицидів, інсектицидів, гербіцидів, сприяє постійному збільшенню викидів промислового та побутового характеру, тому екосистеми забруднюються, що загрожує життю різних видів тваринного та рослинного світу.
  • Зміни клімату відбуваються через надмірний рівень парникових газів та загрожують нормальній життєдіяльності.

Тому цей день є надважливим не тільки для кожної людини, але й для кожного мікроорганізму на нашій планеті. Адже дата 22 травня – це ще одна можливість зрозуміти, наскільки всі живі організми на Землі залежать одне від одного. Саме на людину покладається найбільша відповідальність, адже вона здатна координувати та раціонально використовувати вигоди від біологічного різноманіття не завдаючи шкоди.

Звичка людини бути тільки споживачем за останні десятки років свідчить про те, що споживацький порядок існування призведе до незворотних катастрофічних результатів. Те, що починається зі зникнення одного виду рослин чи тварин, може призвести до масштабної катастрофи планетарного масштабу. Це як «ефект метелика» – незначний вплив на систему може мати великі та непередбачувані наслідки, у тому числі в абсолютно іншому місці!!!

Тому Міжнародний день біологічного різноманіття – це ще одна можливість замислитися над тим, що може зробити людина на різних рівнях, щоб зберегти біорізноманіття на нашій планеті. Так, всі ми різні. Але всі ми цеглинки великої піраміди, і якщо зникає одна – то це відчувають усі.

 

Інформацію підготував к.біол.н.,

доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ

 

Корисно знати