Щорічно 4 квітня світ відзначає важливе свято – Міжнародний день безпритульних (World Stray Animals Day). Метою цього Міжнародного дня є привернення уваги суспільства до проблеми безпритульності, залучення до піклування про таких тварин, сприяння зменшенню кількості бродячих собак та котів методом стерилізації, розвитку притулків для тварин та заохоченням людства до взяття собак та кішок з вулиці, а не в зоомагазинах та розплідниках. Крім того, подія спрямована на боротьбу проти жорстокого способу винищення й вилову безпритульних тварин, неякісної роботи притулків.
Безпритульні тварини – домашні тварини, що залишилися без догляду людини з різних причин або ж утворили напіввільні угрупування та здатні розмножуватися поза контролем людини.
Наприклад, собаки, незалежно від породи, що мають нашийники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними та підлягають вилову. При цьому повторному вилові (не більше одного разу на рік) безпритульні тварини підлягають для проведення повторної вакцинації та адаптації, навіть якщо раніше були виловлені, ідентифіковані та зареєстровані. Таких тварин зазвичай розміщуються у притулках для тварин або центрах реабілітації, чи під наглядом громадських та благодійних організацій, які здатні забезпечити належне утримання та догляд за тваринами з додержанням ветеринарних правил, або повертаються до ареалу перебування (у місця вилову) для вільного проживання.
Вилов безпритульних (загублених, покинутих, залишених без опіки та бродячих) тварин проводиться з наступною метою: повернення їх власникам (за можливості) та для регулювання їх чисельності. При цьому забороняється використовувати методи вилову, технічні пристрої й препарати, що травмують тварин або небезпечні для їх життя і здоров’я. У разі виникнення або загрози виникнення епізоотій (найчастіше сказ) та в інших небезпечних ситуаціях відповідні заходи для скорочення та регулювання чисельності небезпечних безпритульних тварин регулюються центральним органом виконавчої влади.
Звідки ж беруться безпритульні тварини? Начебто все зрозуміло – цуценята та кошенята народжуються на вулиці від безпритульних собак та кішок. Проте це лише частина відповіді. Досить часто господарі позбавляються від своїх раніше улюбленців, яких завели, не подумавши як слід. Дитині закортіло мати собаку – пухнастик виріс, потребує уваги, прогулянок, а дитина не готова до відповідальності, дорослі ж не мають часу. Ідеально, якщо люди підійдуть до ситуації відповідально та знайдуть нових господарів. Проте найчастіше тварина опиняється на вулиці, поповнюючи лави безпритульних.
Як можна зарадити у даній цій ситуації? Тварину слід брати додому, лише ретельно зваживши свої можливості. Враховуйте, що середній вік життя собаки або кішки – близько 10-15 років і це не іграшка, яку можна відкласти у бік, а жива істота, що потребує чимало уваги та часу. Задайте собі питання, чи готові ви в найближчі десять років свого життя зважаючи на потреби нового члена сім’ї? І чи не буде бажання завести пухнастого друга звичайною примхою? Якщо ж ви впевнені у своєму бажанні, що тваринка стане частиною вашого життя – запам’ятайте головний принцип поводження з нею – відповідальність.
Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну непоправні втрати від війни вимірюються не тільки людськими життями, але й життями тварин – як домашніх, так і диких. Тварини, що залишились покинутими в містах і селах, блукають без догляду, підриваються на мінах, повільно вмирають від отриманих травм або від голоду, зневоднення та холоду. Скільки таких тварин, підрахувати наразі неможливо. Звісно, є і такі господарі, які не покидають своїх тварин, а також волонтери, що намагаються врятувати якомога більше таких залишенців.
4 квітня гарний День, щоб приділити особливу увагу більш ніж 600.000.000 безпритульних тварин в нашому світі, а в Україні з початку війни їх кількість взагалі складно вирахувати. Собаки і кішки повинні мати дім та господаря, що буде про них піклуватися. Але бродячі собаки і бездомні коти не з’являються самі по собі. Вони ведуть іноді вельми тяжкі та нещасні життя на вулицях. Вони часто просто вмирають, страждають від поранень, сильної спеки, холоду або захворювань. Дуже часто, вони переслідуються жорстокими людьми.
Що можна зробити вже зараз?
Наприклад, підтримати цей День розповісти про нього тим, кого ви знаєте або прихистити бездомного собаку.
Поширюйте інформацію проте, чи по близькості притулок для тварин, особливо серед тих, хто хоче прихистити тваринку.
За можливості допомагайте людям, які займаються допомогою таким тваринам.
Підтримуйте організації, які працюють з бездомними тваринами.
Погодуйте бездомну тварину!!!
І пам’ятайте – тварина не подарунок на день народження для дитини, це жива душа, яка заслуговує та тепло та затишок, потребує піклування та любові.
Інформацію підготував к.біол.н.,
доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ