Що таке сон та як добре виспатися?

Сон належить до однієї з найбільших загадок нейробіології. Приблизно третину нашого життя ми проводимо уві сні. Попри велику кількість досліджень на цю тему, остаточної відповіді на питання: для чого потрібно спати не існує. Зате точно доведено, що цей нейрофізіологічний стан істотно впливає на здоров’я.

До Всесвітнього дня сну, за ініціативи завідувача кафедри медичної біології та генетики професора Романа БУЛИКА, доктором філософії зі спеціальності «Медицина», асистентом кафедри Владиславом ЙОСИПЕНКОМ проведений інформаційний тематичний захід  із студентами кураторської групи (І курс, 9 група, медичний факультет №1) на тему «Що таке сон та як добре виспатися?». Студентам розказали, про механізм регуляції циклу сон-неспання, про його циркадіанну характеристику та що потрібно робити, щоб сон був повноцінним та здоровим.

Сон виконує важливі функції, які допомагають людині адаптуватися до умов навколишнього середовища:

• Відновлення тіла. Під час сну організм відновлюється і росте, тканини та клітини регенерують, виробляються гормони.
  • Відновлення запасів енергії мозку. Коли ми спимо наш мозок зберігає зібрану за день інформацію в довгострокову пам’ять.
  • Зміцнення імунітету. Наукові дослідження підтвердили, що під час сну посилюється імунний захист організму. Вчені з США протягом п’яти років штучно заражали добровольців ГРВІ. Ті, хто спав менш як п’ять годин на день, хворіли в п’ять разів частіше і повільніше одужували.

Здоровий сон людини становить 7-8 годин. Спати менше не варто, оскільки, ви ризикуєте завдати серйозної шкоди своєму організму. Якщо ви спатимете менше ніж 7 годин на добу, то підвищите ризик розвитку хронічних захворювань, зокрема:

• Діабету.
  • Серцево-судинних захворювань, інсульту, артеріальної гіпертензії.
  • Збільшення ваги та ожиріння.
  • Порушення імунної системи.
  • Погіршення психічного здоров’я, депресії.
  • Також недостатня кількість сну може вплинути на вашу здатність прийняття рішень, збільшити ризик виникнення аварій на дорозі.

Прості поради для здорового сну:

• Дотримуватися щоденного графіка сну: лягати і вставати в один і той час. Навіть на вихідних. Лягати спати краще до настання півночі.
  • Створити приємні умови спальні. Матрац має бути середньої жорсткості, а подушки м’якими з природними наповнювачами (пір’я, пух).
  • Вимкнути світло. Зменшення освітленості надвечір призводить до відчуття сонливості. Темрява стимулює виділення седативного гормону мелатоніну, який допомагає людям спати.
  • Прибрати девайси. Телевізор та смартфон, як і світло, можуть порушувати природні ритми. Приберіть електронні пристрої зі спальні, або принаймні вимикайте їх за 30 хвилин до сну.
  • Вечеряти рано. Важка їжа може переривати сон протягом ночі, якщо ви їсте занадто пізно. Вечеря має бути, принаймні, за три години перед сном.
  • Уникайте вживання алкоголю (протягом 4 годин) і кофеїну (протягом 6 годин) перед сном.
  • Перед сном провітріть кімнату.

Матеріал підготував доктор філософії, асистент кафедри медичної біології та генетики Владислав ЙОСИПЕНКО