• Українська
  • English
Здорові нирки – запорука здоров’я та довгого життя
Здорові нирки – запорука здоров’я та довгого життя

Здорові нирки – запорука здоров’я та довгого життя

В Україні на хронічну хворобу нирок страждають понад півмільйона українців, з них майже у 5 тис. – термінальна стадія захворювання, що потребує проведення гемодіалізу чи трансплантації нирки.

Захворювання, які призводять до розвитку ниркової недостатності: пієлонефрит, гломерулонефрит, полікістоз нирок, системні захворювання сполучної тканини з ураженням нирок. Однак провідними причинами розвитку ниркової недостатності є цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, інші серцево-судинні захворювання, ожиріння, обструктивні захворювання сечовивідних шляхів (камені, аномалії сечовивідних шляхів, захворювання передміхурової залози тощо).

Зростання захворювань нирок пов’язують також з погіршенням екології, неконтрольованим вживанням лікарських засобів, неправильним харчуванням, шкідливими звичками (палінням, алкоголем, наркотиками). Найчастіше ця  патологія зустрічається у жінок та осіб похилого віку , що пов’язано з певними структурними та функціональними особливостями органів сечовидільної системи.

Ми часто не помічаємо як працюють наші нирки, але коли їх робота порушується це важко не помітити. Це парний бобовидний орган, розташований в поперековій ділянці, який відповідає за виведення з організму води, солей, продуктів обміну речовин та токсинів; регуляцію артеріального тиску, обмін кальцію, синтез еритроцитів. Небезпека зазначеної патології полягає в тому, що тривалий час пацієнт, не відчуваючи неприємних симптомів, не підозрює про свою хворобу і не звертається до фахівця. У США, наприклад, більше 30 мільйонів людей страждають від хвороб нирок, але далеко не усі про це обізнані. Основні чинники ризику включають високий артеріальний тиск, діабет, спадкову схильність, літній вік. Для того, щоб підтвердити або спростувати діагноз, необхідно пройти медичне обстеження, але існує ряд ознак, на які варто звернути увагу. Якщо ви виявили у себе один з цих симптомів, то негайно звертайтеся до лікаря.

Загальна слабкість, зниження працездатності, порушення сну.

Коли нирки працюють неправильно, в організмі накопичуються токсини, які призводять до виникнення цих симптомів. При нирковій патології також часто виникає анемія, яка призводить до швидкої втоми.

Сухість шкіри та свербіж. Також пов’язані з накопиченням токсинів в організмі.

Проблеми при сечовипусканні та зміни сечі. Біль, часті або рідкі позиви на сечовипускання, зміни кольору сечі (мутна, червона), наявність піни в сечі (свідчить про виділення білка), запах ацетону (при цукровому діабеті).

Больові відчуття в ділянці попереку. Можуть віддавати до низу живота або пах. Больові відчуття підсилюються у вертикальному положенні з боку хворої нирки, а в горизонтальному положенні – якщо лягти на здоровий бік.

Наявність набряків під очима (в подальшому можуть з’являтись і на ногах), особливо зранку, що виникають внаслідок затримки рідини

Головний біль та підвищення артеріального тиску.

Підвищення температури тіла (зазвичай більше 38 градусів), яке може супроводжуватись нудотою, ознобом і свідчить про запальний процес. Запальне захворювання нирок (пієлонефрит) небезпечно тим, що гострий період можна пропустити, або недолікувати і перевести захворювання в хронічну форму. При цьому може спостерігатись загальна слабкість, швидка втома, головний біль, тупий біль в поперековій ділянці.

Мінімальний обсяг обстежень, який призначається лікарем при вище зазначених симптомах, включає загальний аналіз крові та сечі, ультразвукове дослідження нирок та сечового міхура. Після чого буде призначено відповідне лікування. Необхідно зазначити, що самостійний прийом лікарських препаратів за «порадою» знайомих, родичів та зловживання різноманітними травами може призвести до негативних наслідків. Отже всі методи лікування можуть бути застосовані тільки після консультації з лікарем.

Щоби зберегти нирки здоровими, необхідно дотримуватись деяких рекомендацій.

Для нормальної роботи нирок необхідно випивати за добу не менше 1,5 л води (при відсутності набряків, ниркової або серцевої недостатності). Якщо ви активно займаєтесь спортом, кількість рідини необхідно збільшити із-за інтенсивного потовиділення. Не можна заміняти воду літрами кави або газованих напоїв, так як вони провокують утворення в нирках каменів.

Правильне харчування. Достатня кількість в раціоні овочів та фруктів з підвищеним вмістом вітаміну А: морква, солодкий перець, зелень петрушки, кропу, а також тих, які володіють сечогінною дією – гарбуз, кавун, диня, яблука та сливи. Ідеальним засобом для нирок є сік або морс з журавлини, які володіють слабкими антибактеріальними властивостями. Необхідно обмежити вживання повареної солі.

Нирки люблять горизонтальне положення, в якому покращується кровопостачання. Це, можливо не має особливого значення для здорових людей, але треба враховувати цю рекомендацію при захворюваннях нирок.

Помірні фізичні навантаження. Для профілактики опущення нирок показані латиноамериканські та східні танці, вправи «велосипед», плавання. Щоденні прогулянки та ходьба найпростіший спосіб підтримувати функцію нирок. Найбільш улюблена поза для нирок колінно-ліктьова (стоячи навколішки та спираючись на коліна та лікті) – 5 хвилин на день в такій позі дозволяє покращити роботу нирок. Особливо це корисно для вагітних жінок.

Правильне взуття. Виключити тривале носіння взуття на високих підборах – це змінює положення кісток тазу, а з ними і положення нирок. Влітку корисно ходити босоніж по гравію, траві.

Одежа. Якщо ваші нирки нездорові, то відмовтесь від тісних брюк, шортів, юбок, які погіршують кровообіг в малому тазі. Жінки повинні відмовитись від коротких спідниць в холодну пору року, і навіть влітку.

Треба пам’ятати, що шкодить природному фільтру організму

1 Вживання занадто солоних страв і газованих напоїв !!! Встановлено, що дві або більше порції штучно підсолодженої газованої води в день двократно погіршують роботу нирок. Причиною хвороб нирок може бути і неконтрольоване вживання мінеральної лікувальної води без консультації з лікарем. Надмірне вживання солі більше 5 г на добу призводить до підвищення артеріального тиску та затримці рідини.

2. Алкоголь – один з основних ворогів здорових нирок, який може призвести до розвитку ниркової недостатності. Це відноситься і до слабоалкогольних напоїв, пива.

3.Різке схуднення. Жорсткі дієти можуть сильно зменшити кількість жиру навколо внутрішніх органів, у тому числі нирок, що загрожує їх опущенням. Небезпечні для нирок також безсольові дієти та білкові дієти (зайві білки розщеплюються з утворенням кінцевих продуктів азотистого розпаду- креатиніну, сечовини, сечової кислоти, які шкодять організму і повинні виводитися нирками).

4 Погано впливають на нирки парникові овочі та фрукти які вирощують з використанням пестицидів. Нирковими провокаторами є шпинат, щавель, велика кількість шипшини Не люблять нирки і продукти з надмірною кількістю залізовмісних сполук: стара свинина, лівер.

5. Не затримуйте надовго сечопуск, коли хочете до туалету. Повний сечовий міхур стає менш еластичним і сеча у невеликих кількостях потрапляє в уретру, створюючи ідеальне середовище для розмноження бактерій. Тому в туалет краще ходити по першому позиву.

6. На нирки погано діють хронічні вогнища інфекції. (ангіни, хронічні тонзиліти, гайморити, карієс) . З одного боку вони викликають постійну, хоч і незначну інтоксикацію, а з іншого – збудники з током крові можуть потрапляти в нирки і викликати запалення (особливо стрептококова інфекція). Тому необхідно проводити своєчасне лікування.

7. Нирки не люблять холод. Небезпечно сидіти на чомусь холодному та вологому, на камені, на сирій землі. З цієї причини захворювання нирок часто виникають у туристів, альпіністів, рибалок, які ночують у холодних умовах. Небажано довго перебувати в холодній воді. Небезпечно взагалі, а в літньому віці особливо, в холодну пору року носити короткі куртки, жінкам — ходити в легких спідницях із тонкими колготками.

8. Небезпечним для нирок є безконтрольний прийом різних лікарських засобів, в першу чергу, протизапальних та знеболюючих, деяких антибіотиків.

Дотримання простих правил дозволить на довгі роки зберегти здоров’я.

Матеріал підготували: завідувач кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб , професор, д.мед.н Федів О.І. та доцент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб, к.мед.н  Квасницька О.Б.

Корисно знати