Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Чи настільки безпечні дієтичні добавки?

Чи настільки безпечні дієтичні добавки?

Дієтична добавка – це харчовий продукт, який: є концентрованим джерелом поживних речовин (у тому числі білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин) або інших речовин з поживним або фізіологічним ефектом; виготовляється у формі капсул, пастилок, пігулок та саше, ампул з рідинами, пляшок для крапельного дозування чи в інших формах рідин та/або порошків;призначений для споживання в невеликих визначених кількостях; споживається як доповнення до звичайного харчового раціону окремо або в комбінації з іншими харчовими продуктами.

За результатами незалежного соціологічного опитування населення щодо вживання дієтичних добавок та за результатами анкетування встановлено, що 72% населення України вживають дієтичні добавки. Незважаючи на величезну популярність дієтичних добавок, наукові дані про їхню користь для здоров’я обмежені. Іншими словами, ефективність  більшості добавок не була підтверджена клінічними дослідженнями, і є навіть докази того, що вони можуть бути шкідливими, особливо якщо не дотримуватися правил вживання або приймати їх протягом тривалого періоду часу.

В Україні з 2015 року державна реєстрація харчових продуктів та дієтичних добавок скасована. Більше того в Україні, на відміну від країн Європи, відсутній повний перелік з допустимими нормами речовин, які можуть входити в склад більшості дієтичних добавок. З 2007 по 2016 рік FDA визначило 776 фальсифікованих дієтичних добавок. Більшість цих продуктів продавались для покращення статевої функції, зниження ваги або набору м’язової маси.

Не рекомендується приймати такі вітаміни про всяк випадок. Деякі дослідження свідчать, що такі добавки можуть бути шкідливими для здоров’я. Приймати добавки бажано лише за рекомендацією лікаря, важливо дотримуватися дозування та способу вживання, а також не приймати їх навмання. Наприклад, високе споживання бета-каротину пов’язане з підвищеним ризиком раку легень у курців, а надмірне споживання кальцію та вітаміну D може збільшити ризик утворення каміння у нирках. Думка про те, що деякі добавки запобігають розвитку серйозних захворювань, також не є цілком правильною. До прикладу, полівітаміни, вітамін D, кальцій і вітамін С виявилися неефективними для профілактики серцево-судинних захворювань, проте дослідження продовжуються.

Було опубліковане одне цікаве дослідження стосовно зв’язку між вживанням мультивітамінних комплексів та ризиком раку передміхурової залози. Результати показали, що не спостерігалося зв’язку між вживанням мультивітамінів та ризиком локалізованого раку простати. Однак вчені виявили підвищений ризик розвитку раку передміхурової залози та його летального наслідку серед чоловіків, які повідомляли про надмірне вживання мультивітамінів, у порівнянні з пацієнтами, які їх не вживали. Рівень захворюваності та летальних випадків раку передміхурової залози для тих, хто приймав мультивітаміни, становив 143,8 та 18,9, відповідно, порівняно з 113,4 та 11,4 у тих, хто ніколи не приймав ці добавки. Фітопрепарати та дієтичні добавки були визнані причиною 7% випадків ураження печінки в 2004 році, але в 2014 році вони спричинили 20% випадків ураження печінки.

Харчові добавки можуть бути корисними для людей з певними захворюваннями. Однак ці показання повинен визначати тільки лікар. Наприклад, дорослі з остеопорозом часто потребують додаткового прийому вітаміну D і кальцію. Зокрема, людям з хворобою Крона або целіакією рекомендовано приймати вітамін D та кальцій, оскільки у них виникають труднощі із засвоєнням певних поживних речовин. В іншому випадку найкраще отримувати вітаміни та мінерали зі здорової дієти. Однак, навіть приймаючи добавки, не слід забувати про нормальне здорове харчування. Жодна добавка не може замінити здорову дієту, адже всі поживні речовини повинні надходити з їжею.

Завжди консультуйтеся з лікарем щодо прийому харчових добавок, оскільки існують різноманітні ризики, пов’язані з прийомом добавок. Також, якщо ви відвідуєте іншого спеціаліста, який не знає, що ви приймаєте добавки, обов’язково повідомте йому про це. Адже деякі добавки можуть взаємодіяти з ліками, що може мати небезпечні наслідки для вашого здоров’я.

Підготували: доцент кафедри внутрішньої медицини Ольга КВАСНИЦЬКА, студентка 6 курсу Діана ЛУПУ

 

Корисно знати