Про лікувальні властивості згадували ще античні філософи. Вона містить флавоноїди, які допомагають знижувати запалення та підтримують здоров’я шкіри.
Маруна дівоча (Tanacetum parthenium) – квітуча рослина родини Asteraceae, яка протягом багатьох століть застосовувалася народною медициною з метою лікування лихоманки, головного болю, запальних станів, ревматоїдного артриту, гінекологічних розладів, головного болю та мігрені, нудоти, болі у животі тощо.
Маруна дівоча повсюдно поширена на території України: зустрічається на узбіччях доріг, на лісових галявинах, узліссях, просіках.
Рослину широко культивують у більшості країн Европи, Середземномор’я та в Україні як лікарську, декоративну, ефіроолійну, медоносну та інсектицидну.
Найважливішими біологічно активними речовинами маруни дівочої є сесквітерпенові лактони, з яких основним є партенолід (до 85 % від загального вмісту сесквітерпенів). Окрім партеноліду ідентифіковано такі сесквітерпени, як артеканін, артеморин, балханін, канін, костунолід, 3-β-гідроксипартфенолід, епоксисантамарин, секотанапартенолід А, секонатанапартенолід В.
Надземні частини квітучої рослини містять приблизно 0,02–0,07 % ефірної олії, основними компонентами якої є камфора, камфен, p-цимен та борнілацетат. Маруна дівоча також містить велику різноманітність флавоноїдів, зокрема кемпферол, кверцетин, апігенін, лютеолін, хризоеріол, танетин, сантин, яцеїдин та кентауреїдин. Вважається, що всі ці фітохімічні речовини у своїй сукупності вносять вагомий внесок у фармакологічні властивості маруни дівочої – протизапальні, знеболювальні, спазмолітичні та протипухлинні.
Розглядаючи маруну дівочу як рослину з яскраво вираженими протизапальними властивостями, необхідно зазначити, що вона активно інгібує синтез ПГ, що пов’язано насамперед з сесквітерпеновими лактонами.
Дослідження показали, що ліпофільні сполуки, які містяться у рослині, також можуть бути мати свій внесок у протизапальну активність, зокрема у зменшення окислювальної активності нейтрофілів людини. Блокує синтез простагландинів також танетин, ліпофільний флавоноїд, що міститься в листках, квітках та насінні маруни.
Отож маруна дівоча володіє потужним арсеналом біологічно-активних речовин, що робить доцільним її використання для розробки лікарських форм з знеболюючим та протизапальним механізмом дії для лікування захворювань опорно-рухового апарату.
Матеріал підготувала
асистентка кафедри фармації Марія ВЕЛЯ