Головний біль напруги (ГБН) належить до первинного головного болю і вважається найбільш поширеним видом головного болю серед сучасного населення. Під напругою частіше мають на увазі психоемоційне перенавантаження, хронічний стрес, підвищену тривожність і навіть приховану депресію. Рідше причиною хронічного ГБН виступає перенавантаження м’язів шиї, плечового поясу та м’язів очей. І саме такі варіанти провокаційних чинників характерні для студентів, школярів, людей, які багато часу проводять за кермом або в офісних працівників, швачок та вишивальниць.
Серед пацієнтів з головним болем напруги жінок значно більше ніж чоловіків, що може бути пов’язане з підвищеною емоційною вразливістю та тривожністю. Провокуючим фактором для ГБН виступають стресові ситуації, або інколи навіть приймання деяких лікарських засобів.
Основними симптомами даного виду головного болю є: відчуття стиснення голови, ніби «тісний головний убір» або «шолом», який стягує головну ззовні. Біль двобічний, іноді з неприємним відчуттям при дотику до шкіри голови або при розчісуванні. Пальпація скроневих та потиличних м’язів не приємна, а іноді і болюча, біль іррадіює в очну ямку, шию, вухо або щелепу. Больові відчуття посилюються при яскравому світлі та шумі, що робить цей вид головного болю схожим до мігрені. Головний біль може виникати епізодично, на тлі стресу, а може бути і хронічним. Тоді він супроводжує пацієнта майже постійно і призводить до зниження працездатності, порушень сну, дратівливості, тобто знижує якість життя.
Звісно, ГБН як і інші види первинного та вторинного головного болю має свої діагностичні критерії, якими володіє тільки професійний невролог. Тому тільки лікар зможе правильно визначити тип головного болю та призначити лікування. Загалом лікування буде включати заспокійливі та міорелаксуючі препарати, а також допускається введення ботулотоксину типу А.
Щоб запобігти епізодам головного болю необхідно мінімізувати стрес, знайти ефективні методи боротьби зі стресом та тривогою, які підходять саме вам. Це може бути медитація, йога, пробіжка, плавання у басейні та звичайна прогулянка. Встановіть режим роботи та відпочинку. Пам’ятайте, що тривалий сон сприятливо позначиться на загальному стані організму та стійкості до стресу.
Підготувала доцент кафедри нервових хвороб,
психіатрії та медичної психології
доцент І.І. Кривецька