Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Небезпечний наркотик

Небезпечний наркотик

Початок двадцять першого століття ознаменувався появою наркотичних солей (речовин групи бета-кетофенетиламінів), які на сьогодні віднесені фахівцями до найбільш небезпечних сильнодіючих наркотичних речовин. Звикання до цього засобу розвивається стрімко, сіль-наркотик завдає важкої шкоди психіці та тілу, а лікування залежності, яку викликала сіль наркотична, значно складніше за лікування героїнової залежності.

е синтетичні наркотики класу катінонів, за складом і дією близькі до рослинних алкалоїдів, які містяться в рослині кат. Однак на відміну від катіонів, сольові синтетичні наркотики часто викликають передозування та призводять до розвитку залежності з вкрай важкими побічними ефектами. Розпізнати сольові наркотики важко через те, що вони нагадують сіль для ванни, кухонну або англійську.

Сіль-наркотик – один з так званих дизайнерських наркотиків, тобто спеціально розроблених наркотичних речовин, близьких за дією до вже існуючих, але зі зміненою формулою. Це дозволяє обійти закон про боротьбу з наркотиками, які управлінням ООН з наркотиків і злочинності не були узяті під міжнародний контроль до 2000 року. Тому сіль-наркотик відносить до категорії нових психоактивних речовин. Як тільки відомі наркотичні засоби потрапляють у список заборонених препаратів, тут же з’являється нова сіль зі схожим складом, але іншою формулою. Все це вкрай ускладнює діяльність як правоохоронних органів, так і медиків.

Наркотична сіль – збірна назва десятків психоактивних речовин, а саме -антидепресант метилон; мефедрон (меф, мяу, кристали), який з 2007 року є найвідомішим та найбільш поширеним на сьогоднішній день в Європі;

МДПВ, продавався під назвою “сіль для ванн”; альфа-ПВП (α-PVP), психостимулятор почав використовуватися пізніше інших солей. На сьогодні відноситься до легальних наркотиків.

Чим небезпечний наркотик «сіль»

Зважаючи на те, що сіль наркотична – відносно простий у виготовленні та дешевий наркотик, тому він швидко захоплює ринок, за рахунок доступності. На сьогодні даний наркотик особливо популярний у молодіжному середовищі. На чорному ринку сіль наркотична просувається як невинна, яка не несе  серйозної загрози для здоров’я. Сольові наркомани не сприймають сіль як наркотик, оскільки даний препарат не внесені в список заборонених, тому і недооцінюють її небезпеку. Насправді, на жаль, шкода від даного наркотику істотна.

Сіль наркотик як психостимулятор штучно прискорює вироблення гормонів-нейромедіаторів, зокрема серотоніну, що викликає почуття задоволення або його передчуття. Однак з часом запаси нейромедіаторів виснажуються, їх рівень різко падає, після ейфорії людина відчуває себе глибоко нещасною, світ здається сірим. Даний контраст між відчуттями під дією наркотику та після її припинення настільки виражений, що сіль наркотична викликає сильну психологічну залежність з першого разу та посилюється ламкою на фізичному рівні й інтоксикацією. Прийом солей супроводжується численними побічними ефектами: психічними, а саме – тривожністю, фобіями, проявами агресії та більш глибинними – появою галюцинацій, параноїдального маячення, сплутаністю свідомості та поведінковими порушеннями, а саме – проявами агресії, що становить загрозу для нього самого й оточуючих, оскільки він неадекватно сприймає реальність, втрачає самоконтроль; соматичними проявами, а саме – тахікардією, підвищенням артеріального тиску, болі в грудях. Організм наркомана, який живе на стимуляторах, стрімко зношується, виснажуються всі ресурси, що незабаром призводить до смерті.

Як встановити, що людина приймає наркотик сіль?

Стан соматичного і психічного порушення залежить від дозування, стажу, індивідуальних особливостей, а також варіюється в різні часові проміжки. Після прийому на протязі 2-3 годин відзначаються такі симптоми:

сомато-неврологічні, а саме – тахікардія (100 -120 уд/хв), гіпертермія (39 -40 С) сильна пітливість, відсутність апетиту в поєднанні з сильною спрагою, тремтіння всього тіла та посмикування щелепи, розширення зіниць, безсоння;

психічні та поведінкові розлади, а саме – психомоторне збудження, перепади настрою від безпричинно піднесеного настрою з неприроднім сміхом та непродуктивною діяльністю, яка залишиться незавершеною, самовпевненістю, зарозумілістю до тривожності, паніки, страху з відчуженим дикуватим поглядом. Важливими ознаками є маячні ідеї переслідування та надзвичайної мегаломанічної величності (повелитель вселеної, вважає себе супергероєм).

Після припинення дії прийнятої дози людина стає бездіяльною, вкрай пригніченою, амнезує події, не пам’ятаючи, що робила під наркотиком

При тривалому вживанні сольовий наркоман стає надмірно сонливим, різко худне (до 10 кг за тиждень), з землистим відтінком шкіри та набряками. Такі наркомани стають примхливими, підозрілими, тривожними, часто впадають в депресію, можуть зникати без попередження на кілька днів. Агресивність проявляється по відношенню до людей, які їх «повчають та за відсутності дози. Найчастіше порошок вдихають або ковтають, іноді додають до курильних сумішей.

Матеріал підготувала: Світлана Русіна, доцентка кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка

Корисно знати