Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Правець: чому важливо не забувати про вакцинацію

Правець: чому важливо не забувати про вакцинацію

З настанням теплої пори року активізуються не лише наші плани на дачі та в садах, а й небезпеки, про які часто забувають. Однією з таких загроз є правець — гостре інфекційне захворювання, яке без належного лікування може призвести до тяжких ускладнень або навіть смерті. Зазначимо, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі щороку від правця помирає понад 30 тисяч людей.

Хвороба ця викликається бактерією Clostridium tetani, спори якої містяться у ґрунті, пилу, на забруднених ними предметах. Вони надзвичайно стійкі: можуть виживати в землі десятки років! Потрапивши в організм через рани, порізи, садна, укуси чи навіть незначні подряпини, спори проростають у вегетативні форми, які здатні виробляти потужний екзотоксин. Найагресивніша фракція токсину — тетаноспазмін — спричиняє характерні тоніко-клонічні судоми м’язів, а також, вражаючи ядра блукаючого нерва, дихальний та судинно-рухові центри в довгастому мозку, призводить до летальних наслідків.

Де правець трапляється найчастіше?

Найбільше випадків правця реєструють у країнах із низьким рівнем охоплення вакцинацією серед населення. Так, у деяких регіонах Африки та Азії особливо високий ризик захворювання на правець мають породіллі та новонароджені. Це, по-перше, пов’язано з відсутністю належних гігієнічних умов під час пологів та у перші дні життя дитини. Наприклад, у деяких частинах Центральної Африки, через поширені забобони, пуповину перерізають камінням, кістками чи іншими забрудненими предметами, які можуть містити спори Clostridium tetani. І по-друге, багато матерів у цих регіонах не мають щеплення проти правця, новонароджені залишаються без природного захисту від цієї небезпечної інфекції.

Загалом найбільші ризики щодо даної інфекції спостерігаються в сільській місцевості, де люди часто працюють із землею, займаються сільським господарством, а умови для швидкої обробки ран або доступ до медичної допомоги можуть бути обмеженими.

В Україні захворювання також частіше реєструється серед жителів сільських територій та осіб старшого віку. Це пов’язано як із високим ризиком контакту з ґрунтом, так і з тим, що багато людей не знають про потребу регулярного оновлення щеплення проти правця в дорослому віці.

Вакцинація — ваш щит від правця

В Україні вакцинація від правця входить до Національного календаря щеплень. Діти отримують щеплення у складі комбінованої вакцини проти дифтерії, кашлюка та правця (АКДП). А для дорослих передбачено обов’язкову ревакцинацію кожні 10 років, щоб підтримувати імунітет.

На жаль, багато хто забуває про необхідність регулярного поновлення щеплення. А саме дорослі найчастіше наражаються на ризик під час:

  • Роботи на городах і присадибних ділянках
  • Подорожей та кемпінгу
  • Професійної діяльності, пов’язаної з ризиком травм
  • Догляду за тваринами або робіт з ґрунтом

Як перевірити свій вакцинальний статус?

  • Зверніться до свого сімейного лікаря.
  • Перевірте записи у амбулаторній книжці.
  • Якщо дані відсутні — краще провести вакцинацію. Немає шкоди у повторному щепленні, зате є гарантія захисту!

Важливо! Після травми або поранення без актуального щеплення вам можуть екстрено ввести протиправцевий анатоксин або імуноглобулін, але цього можна уникнути, маючи вчасно поновлену вакцинацію.

Всесвітній тиждень імунізації є гарною нагодою перевірити свій вакцинальний статус відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. А власний приклад – найкращий аргумент на користь вакцинації. Так, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Пудяк Христина отримала щеплення вакциною АДП-М, яка захищає і від правця і від дифтерії.

Захистіть себе і своїх близьких — оновіть щеплення проти правця!

Допис підготувала: к.мед.н., доцент, лікар-епідеміолог

Чернівецького ОЦКПХ  Пудяк Христина

Корисно знати