Радіація – це випромінювання, яке утворюється внаслідок розпаду радіоактивних атомів. У природі існують природні джерела радіації, але найнебезпечнішою є радіація, яка виділяється під час аварій на ядерних об’єктах чи внаслідок використання ядерної зброї.
Щороку ми вшановуємо пам’ять тих, хто став жертвою радіаційних аварій і катастроф, а також тих героїв, які ризикували своїм життям, аби врятувати інших від наслідків цих трагедій. Радіація – це небезпека, яку ми не можемо побачити чи відчути, але її вплив на життя людей і довкілля є колосальним і тривалим. Високий рівень радіації може викликати:
- Гостре променеве захворювання;
- Онкологічні захворювання;
- Генетичні мутації;
- Забруднення навколишнього середовища, яке триває десятиліттями.
Найвідоміші катастрофи, пов’язані з радіацією
Чорнобильська катастрофа (1986 рік). Одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Вибух на Чорнобильській атомній електростанції спричинив викид радіоактивних речовин, який забруднив значну частину України, Білорусі та інших країн Європи. Багато людей стали жертвами цієї трагедії, а тисячі постраждали від наслідків радіації.
Аварія на Фукусімі (2011 рік). Землетрус і цунамі в Японії спричинили пошкодження ядерної електростанції “Фукусіма-1”. Радіоактивні викиди призвели до евакуації сотень тисяч людей та забруднення території.
Аварія на Киштимському хімічному комбінаті (1957 рік). В СРСР вибух на ядерному об’єкті призвів до радіоактивного забруднення понад 20 тисяч квадратних кілометрів території.
Радіаційні аварії нагадують нам про те, наскільки небезпечними можуть бути ядерні технології за неналежного контролю. Для уникнення подібних трагедій потрібні:
- Суворий моніторинг ядерних об’єктів;
- Впровадження сучасних технологій безпеки;
- Підвищення рівня обізнаності населення щодо правил поведінки у випадку радіаційної небезпеки.
День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях – це час, коли ми згадуємо тих, хто пожертвував своїм життям, аби врятувати інших. Це нагода висловити подяку ліквідаторам та медичним працівникам.
Радіація – це невидима, але надзвичайно небезпечна загроза, яка нагадує людству про вразливість нашої цивілізації. Вшановуючи пам’ять жертв, ми також маємо працювати над тим, щоб подібні трагедії не повторилися. Безпека, освіта та відповідальне використання технологій – це кроки, які ми маємо робити вже сьогодні.
Інформацію підготував доцент кафедри медичної біології та генетики Володимир ВОЛОШИН