Різдвяний піст у 2023 році

У середу  15 листопада, в Україні розпочався піст, який закінчується 24 грудня, Різдво будемо святкувати 25 грудня. Православна церква України та Українська греко-католицька церква  перейшла на новоюліанський календар. У цей період для християн заборонено вживати у їжу тваринного походження: яйця, м’ясні та молочні продукти, тобто це і сир, і сметану, вершки, йогурт, і навіть, вершкове масло.

«Піст – це не просто період, коли люди обмежують себе в їжі, інакше немає ніякої різниці між постом і дієтою, а це особливий стан душі, очищення душі перед святом Різдва Христового,  можна сказати – духовний подвиг. Для того, щоб правильно пройти весь піст, в нього потрібно правильно увійти».

Які продукти можна вживати під час посту:

• Свіжі та заморожені овочі
  • Гриби
  • Фрукти і сухофрукти
  • Бобові
  • Насіння
  • Зелень
  • Прянощі
  • Крупи
  • Соління, квашення, мариновані овочі та ягоди
  • Соки та варення
  • Сухарі, сушки
  • Пісний хліб
  • Киселі й чаї.

Тиждень стриманості: У деяких православних традиціях перед Різдвом проводиться тиждень стриманості, коли віряни вживають лише сухофрукти, горіхи та мед. Різдвяний корж: У деяких країнах звичайно пекти особливий різдвяний корж або печиво, яке може включати спеційні інгредієнти, такі як мед, імбир, апельсинова цедра. Макова традиція: У деяких регіонах популярні страви з маку, такі як макові пироги чи макова кутя, які символізують здоров’я та щасливий рік.

Під час посту важливо пити більше рідини – при вегетаріанському харчуванні організм посилено виводить токсини, а для цього йому потрібно багато води. При нестачі рідини в організмі люди відчувають певні зміни, такі як: загальна слабкість, головний біль, головокружіння, запаморочення.

Прийнято, що не обмежують себе в їжі під час Великого посту вагітні, годуючі мами, діти, хворі люди та люди похилого віку. Не потрібно дотримуватися суворого посту особам, які в дорозі.

Піст не повинен шкодити здоров’ю. Уважно стежте за своїм відчуттям і самопочуттям, спостерігаючи, як саме ваш організм реагує на подібні зміни в харчуванні. Якщо ви відчуваєте нездужання, тоді піст варто припинити і звернутися до фахівця.

Нагадаємо, що і у які дати відтепер святкуватиме ПЦУ та Українська греко-католицька церква: День святого Миколая святкуватимемо 6 грудня, Водохреще 6 січня, Покрову 1 жовтня, День святого Василя 1 січня, Святий Вечір 24 грудня. Якщо заплуталися чи забули, то нові дати легко вирахувати і самостійно: від старої дати віднімаєте число 13 і маєте відповідь. А от Великдень святкуватимуть, як і зараз, за допомогою спеціальної системи розрахунку, так званої, Пасхалії. Ця дата щороку різна, бо залежить від дати рівнодення, повного місяця та інших астрономічних величин.

Матеріал підготували:

Марія ПЕРЕПЕЛЮК – к.мед.н., асистент кафедри патологічної фізіології БДМУ